Zasady - Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu

Dział: Zasady ruchu drogowego

Zmienisz kierunek jazdy jeżeli skręcisz z jednej drogi w inną w prawo lub w lewo lub też zjechaniu z drogi na posesję, w pole.

Zmienisz kierunek jazdy również wtedy gdy zdecydujesz się na zawracanie, czyli będziesz jechał tą samą drogą lecz w przeciwną stronę.

Zmienisz pas ruchu jeżeli położenie Twojego pojazdu zmieni się w stosunku do krawędzi lub osi jezdni, ale dalej poruszasz się na tej samej jezdni.

Kierunek jazdy lub zajmowany pas możesz zmienić tylko zachowując szczególną ostrożność. Dodatkowo pamiętaj odpowiednio wcześniej i wyraźnie zasygnalizować ten manewr.

Jeżeli masz zamiar zmienić zajmowany pas ruchu musisz wykonać 2 czynności: ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie, na który chcesz wjechać oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony; po drugie musisz zasygnalizować swój zamiar kierunkowskazem.

Zmieniając kierunek jazdy lub pas ruchu upewnij się w lusterkach wstecznych czy nie zajedziesz komuś drogi i nie stworzysz niebezpiecznej sytuacji. Pamiętaj o istnieniu tzw. „martwego kąta” czyli obszaru, którego nie widzisz patrząc przed siebie oraz w lusterkach.

Zmieniając pas ruchu musisz się upewnić czy nie utrudnisz ruchu innym kierującym i nie spowodujesz jakiegokolwiek niebezpieczeństwa.

Jeżeli zamierzasz skręcić w prawo powinieneś zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni, a jeżeli chcesz skręcić w lewo zbliżyć się do środka jezdni.

Od obowiązku zajmowania skrajnych pasów ruchu przed skręceniem można odstąpić jedynie w 2 przypadkach: kiedy z wylotu na skrzyżowanie jest możliwe tylko skręcenie w jednym kierunku oraz kiedy poruszasz się pojazdem o takich wymiarach, które uniemożliwiają skręt ze skrajnego pasa (np. długi autobus ). Przy tych wyjątkowych okazjach należy starannie upewnić się czy nie spowodujemy niebezpieczeństwa na drodze.