Zasady - Zawracanie i cofanie

Dział: Zasady ruchu drogowego

Jeżeli chcesz zawrócić najlepiej wykorzystać do tego celu np. skrzyżowanie dróg, zatokę, wjazd na posesję czy osiedle. Zawracanie po za takimi miejscami – czyli zawracanie na jezdni – można stosować, ale tylko tam gdzie nie ma dużego ruchu.

Rozpoczynając manewr zawracania musisz się upewnić, że nie utrudnisz ruchu i nie spowodujesz niebezpieczeństwa. Pamiętaj, że nie wolno zajeżdżać innym drogi , należy ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom.

Podczas manewru cofania upewnij się 100 procentowo czy nie narazisz na niebezpieczeństwo lub tez nie utrudnisz ruchu innym pojazdom ( czy ktoś nie jest zbyt blisko z tyłu Twojego pojazdu ? ). Można powiedzieć, że podczas cofania powinieneś mieć oczy dookoła głowy. Musisz kontrolować tył pojazdu, ale i orientować się czy nie zahaczysz czegoś będącego obok.

Kiedy włączysz bieg wsteczny – odwróć się przez prawe ramię w stronę wnętrza auta i obserwuj otoczenie przez tylną szybę. Zapamiętaj najdogodniejsze położenie rąk: prawą rękę połóż wzdłuż oparcia fotela pasażera, a lewą trzymaj kierownice w jej najwyższym punkcie.

Cofaj zawsze z niewielką prędkością (ok 4 km/h).

Podczas wykonywania tego manewru pierwszy raz spostrzeżesz, że tył auta skręci w prawo kiedy skręcisz kierownicę w prawo,  a w lewo kiedy skręcisz kierownice w lewo. Przód auta będzie za to skręcał w odwrotnych kierunkach niż podczas jazdy do przodu.