Zasady - Wyprzedzanie

Dział: Zasady ruchu drogowego

Wyprzedzanie to jak pewnie wiesz przejeżdżanie obok drugiego uczestnika ruchu, który porusza się w tym samym kierunku. Manewr ten należy wykonać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu.

Pamiętaj, że wyprzedzanie to jeden z najbardziej niebezpiecznych i najtrudniejszych manewrów na drodze. Dlatego -wyprzedzając - pamiętaj zawsze o zachowaniu szczególnej ostrożności i przestrzegaj ustalonych reguł.

Jeżeli chcesz wyprzedzić pojazd jadący przed Tobą musisz jednoznacznie ocenić czy taki manewr będzie można wykonać bezpiecznie. Upewnij się więc czy ktoś jadący za Tobą nie wyprzedza oraz czy ktoś jadący przed Tobą nie ma zamiaru wyprzedzać ( czy tez zmienić kierunek jazdy lub pas ruchu ). Upewnij się także czy warunki i ruch panujący na drodze pozwolą na bezpieczne wykonanie manewru.

Przyjmuje się podział na 3 etapy wyprzedzania:

  • zbliżanie się do pojazdu, którego chcemy wyprzedzić i wyjeżdżanie w lewo;
  • jazda obok wyprzedzanego;
  • zjeżdżanie w prawo gdy wyprzedzany pojazd jest już odpowiednio za nami.

Jeżeli uznasz, że istnieje ryzyko wykonania manewru wyprzedzania – wstrzymaj się.

Pamiętaj, że droga wyprzedzania oraz czas jego wykonania może się niebezpiecznie wydłużyć jeżeli różnica prędkości  miedzy pojazdami jest nie duża. 

Dla przykładu jeżeli jedziemy z prędkością 100 km/h i chcemy wyprzedzić pojazd jadący z prędkością 80 km/h będziemy na to potrzebować ok.  150 m. Jadąc z taką sama prędkością, ale chcąc wyprzedzić pojazd jadący 50 km/h potrzebujemy ok. 60 m.

Podczas jazdy po mieście wyprzedzamy tylko kiedy jest to konieczne. Unikamy wyprzedzania szczególnie podczas dużego ruchu. W mieście bezpiecznie można wyprzedzać na ulicach, które mają co najmniej dwa pasy ruchu w jednym kierunku lub też na szerokich drogach jednokierunkowych. 

Wyjątkami – kiedy można – wyprzedzać z prawej strony są:

  1. wyprzedzanie pojazdu szynowego jeżeli pozwala na to ułożenie torów lub znajdujesz się na jezdni jednokierunkowej; 
  2. uczestnika ruchu, który sygnalizuje chęć skręcenia w lewo; 
  3. uczestnika ruchu na drodze z wydzielonymi pasami, poruszającego się na jezdni: jednokierunkowej; dwukierunkowej, ale posiadającej co najmniej dwa pasy do jazdy w tym samym kierunku, a będącej w terenie zabudowanym; dwukierunkowej, poza obszarem zabudowanym gdzie są co najmniej trzy pasy do jazdy w tym samym kierunku.