Zasady - Omijanie i wymijanie

Dział: Zasady ruchu drogowego

Wymijanie

Wbrew pozorom wymijanie może okazać się trudnym manewrem. Przejeżdżanie obok poruszającego się w przeciwnym kierunku uczestnika ruchu jest właśnie – wymijaniem. Jeżeli znajdujesz się na wąskiej drodze,  pobocze jest miękkie, na drodze stoją zaparkowane auta, manewr ten może okazać się stresujący i niebezpieczny.

Najważniejszą rzeczą jest poruszanie się w taki sposób, żeby zachować bezpieczną odległość od wymijanego pojazdu. Nie jest to sprecyzowane przepisami, ale zakłada się iż nie powinno być to mniej niż 1 metr.

Jeżeli droga nie pozwala na zachowanie bezpiecznej odległości należy zmniejszyć prędkość, a nawet zatrzymać się.

Może się zdarzyć, że w miejscu zwężenia drogi napotkasz znaki drogowe ustalające pierwszeństwo przejazdu dla jednego z kierunków.

Podczas nocnej jazdy kiedy używamy świateł drogowych należy odpowiednio wcześniej zmienić je na światła mijania kiedy wiemy, że z naprzeciwka nadjeżdża inny pojazd.

Pamiętaj więc o: zachowaniu bezpiecznego odstępu od wymijanego pojazdu i dostosowaniu prędkości.

Omijanie

Jeżeli przejeżdżasz obok uczestnika ruchu, który się nie porusza – mówimy o manewrze omijania.

Podobnie jak przy wymijaniu istotne jest zachowanie bezpiecznej odległości. W razie potrzeby, należy zwolnić.

Zabronione jest omijanie pojazdów, które zatrzymały się przed przejściem dla pieszych.

Przy omijaniu przeszkód znajdujących się na jezdni trzeba uważać na nadjeżdżające z naprzeciwka pojazdy. Musisz ustąpić im pierwszeństwa, jeżeli jest to konieczne zatrzymaj się przed przeszkodą i poczekaj aż pojazd przejedzie.

Zobacz animację przedstawiającą te manewry - w ekursie.