Zasady - Włączanie się pojazdu do ruchu

Dział: Zasady ruchu drogowego

Jeżeli włączasz się do ruchu masz obowiązek zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwo innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu. Nie możesz także utrudniać ruchu innym uczestnikom dróg np. pieszemu.

Jeżeli jesteś kierującym, który rozpoczyna jazdę po postoju lub zatrzymaniu się (nie spowodowanym przez warunki ruchu, przepisy ruchu, znaki i sygnały na drodze) jesteś włączającym się do ruchu. Jeżeli zatrzymamy się w celu przepuszczenia pojazdu nadjeżdżającego z prawej strony lub przed światłem czerwonym czy znakiem STOP nie jesteśmy pojazdem włączającym się do ruchu. Jesteśmy kierującym włączającym się do ruchu także kiedy:

  • wjeżdżasz na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego, ze strefy zamieszkania, z drogi nie będącej publiczną, z pola, z drogi gruntowej, z pobocza, z chodnika , ze stacji benzynowej, z pasa ruchu pojazdów powolnych, z drogi dla rowerów.

  • Pamiętaj, że są dwa przepadki korzystania z kierunkowskazów przy wykonywaniu  manewru włączania się do ruchu.
    • Jeżeli rozpoczynasz jazdę i kontynuujesz ją na tym samym pasie ruchu sprawdź czy za tobą nie nadjeżdża inny pojazd, nie sygnalizuj manewru kierunkowskazem bo wprowadzisz w błąd innych kierowców;
    • Jeżeli włączasz się do ruchu jednocześnie zmieniając pas ruchu musisz zaznaczyć ten zamiar kierunkowskazem.

Widząc przed sobą autobus, który sygnalizuje chęć włączenia się do ruchu z oznaczonego przystanku – zobowiązany jesteś zmniejszyć prędkość i w ramach potrzeby zatrzymać się.