Zasady - Hamowanie

Dział: Zasady ruchu drogowego

Hamujemy po to żeby zmniejszyć prędkość lub zatrzymać pojazd. Powinno się to odbywać łagodnie, odpowiednio wcześnie, a nie w sposób gwałtowny i nagły.

Kierowca powinien jechać z taką prędkością, która pozwoli mu tak zahamować, żeby nie powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnień.

Drogę hamowania wydłuża rzecz jasna  zwiększenie prędkości, a w sposób niebezpieczny wydłuża ją panowanie złych warunków na drodze – jezdnia mokra, ośnieżona lub oblodzona.

Jeżeli siła hamowania przekroczy siłę przyczepności kół do jezdni grozi nam poślizg i utrata kontroli nad pojazdem.

Istotny jest również czas Twojej reakcji. Pamiętaj, że na drogę zatrzymania pojazdu składa się droga przebyta w czasie uruchomienia hamulca oraz droga przebyta w czasie Twojej reakcji. Czas reakcji może obniżyć np. brak doświadczenia kierowcy, zmęczenie lub zły stan zdrowia czy też silne emocje.

Już ucząc się jeździć spotkasz się z sytuacją kiedy dojeżdżając do sygnalizacji świetlnej światło zielone nagle zmieni się na żółte. Jeżeli znajdujesz się na tyle blisko sygnalizatora, że nie zatrzymasz pojazdu bez gwałtownego hamowania, które może spowodować niebezpieczeństwo ( np. za Tobą jedzie inny pojazd ) – możesz z zachowaniem szczególnej ostrożności przejechać dalej. Nie należy jednak nadużywać możliwości przejeżdżania „na żółtym świetle”, nie należy się też jej obawiać. Każda sytuacja wymaga osobnej oceny i szybkiej decyzji.