Bezpieczeństwo - Przewożenie pasażerów

Dział: Bezpieczeństwo na drodze

Liczba przewożonych osób nie może być większa niż liczba miejsc w pojeździe - zapisana w dowodzie rejestracyjnym. 

Jeżeli jesteś kierowcą i przewozisz choćby jedną osobę nie możesz: palić tytoniu i spożywać pokarmów  w czasie jazdy. Taki zakaz nie dotyczy kierowców samochodów ciężarowych, przewożących kogoś w kabinie kierowcy i kierowców samochodów osobowych ( z wyjątkiem taksówek ).

Zabronione jest przewożenie osób w przyczepie. Wyjątkiem jest przyczepa dostosowana do przewozu osób.

Przewożenie dzieci jest regulowane osobnymi przepisami.

Dzieci, które ukończyły 12 lat lub mierzące więcej iż 150 cm mogą podróżować na tylnym siedzeniu bez żadnych dodatkowych urządzeń. Jeżeli dziecko nie spełnia żadnego z tych warunków musi zostać posadzone w foteliku ochronnym czy też w innym urządzeniu np. na podstawce podwyższającej.

Reguły dotyczące przedniego miejsca pasażera są podobne. Dzieci do lat 12 muszą korzystać z fotelika ochronnego. Dodatkową kwestią jest tylko wyposażenie auta w poduszkę powietrzną. Jeżeli samochód taką w miejscu pasażera posiada – nie dozwolone jest przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy.

Zwolnione od obowiązku przewożenia dzieci do 12 roku i niższych niż 150 cm są jedynie: taksówki osobowe, autobusy, środki transportu sanitarnego oraz pojazdy policji, Straży Miejskiej oraz Straży Granicznej.