Bezpieczeństwo - Prawidłowe używanie świateł zewnętrznych

Dział: Bezpieczeństwo na drodze

Światłami służącymi do oświetlania drogi przed pojazdem są światła: drogowe, mijania oraz przeciwmgłowe przednie.

Światłami służącymi lokalizowaniu położenia pojazdu podczas postoju są światła: pozycyjne przednie i tylne, a także postojowe. Podczas jazdy w porze dziennej – również światła do jazdy dziennej.

Przez całą dobę należy używać świateł mijania, a od świtu do zmierzchu można używać świateł do jazdy dziennej – jeżeli jest normalna przejrzystość powietrza.

Na nieoświetlonych drogach, od zmierzchu do świtu – zamiast lub łącznie ze światłami mijania można używać świateł drogowych (należy jedynie uważać żeby nie oślepić innych kierowców bądź pieszych idących w kolumnie).

Kierując pojazdem pamiętaj, aby przełączyć światła drogowe na światła mijania kiedy: 

  • z naprzeciwka zbliża się inny pojazd;
  • jedziesz za innym pojazdem – kierowca może być oślepiony przez lusterko wsteczne;
  • jeżeli zbliżasz się do pojazdu szynowego lub pojazdu komunikacji.

Jeżeli poruszasz się po krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drodze – możesz używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu także w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

W warunkach niedostatecznej widoczności – podczas zatrzymania, które nie wynika z warunków ruchu drogowego, a także podczas postoju – jako kierowca jesteś zobowiązany włączyć światła pozycyjne przednie, tylne lub światła postojowe.

Jeżeli zatrzymasz się lub zdecydujesz na postój w miejscu oświetlonym, zapewniający widoczność pojazdu lub poza jezdnią i poboczem – wszystkie światła pojazdu mogą być wyłączone. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy  na pojeździe znajduje się urządzenie czy tez ładunek wystający poza pojazd.

Jeżeli musisz się zatrzymać ze względu na warunki drogowe lub przepisy na ponad 1 minutę, a na tym samym pasie ruchu przed i za Tobą stoją inne pojazdy – możesz wyłączyć światła zewnętrzne.