Bezpieczeństwo - Jak alkohol wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym?

Dział: Bezpieczeństwo na drodze

Spożywanie alkoholu przez uczestników ruchu drogowego oraz osób pełniących obowiązki związane z utrzymaniem bezpieczeństwa na drogach jest jedną z głównych przyczyn groźnych wypadków.

Poruszanie się pojazdami wymaga sprawności fizycznej, psychicznej, a także zachowania wysokiej orientacji i umiejętności szybkiego podejmowania decyzji. Tylko w pełni trzeźwy kierowca sprosta tym wymaganiom.

Spożycie alkoholu, nawet w najmniejszych ilościach jest powodem zmian i zakłóceń funkcji psychofizycznych u człowieka. Nawet kiedy człowiek jest przekonany o swoim świetnym samopoczuciu doskonałej formie – po wypiciu  alkoholu ( uczestników wypadku często gubi zbytnia pewność siebie i brak wyobraźni ) – w nagłych sytuacjach na drodze np. przy wbiegnięciu dziecka na pasy dla pieszych – opóźniona reakcja i rozkojarzenie spowodowane alkoholem są często przyczyną wypadku.

Udowodniono iż alkohol powoduje: stan euforii, który zachęca kierowców do przyspieszonej jazdy; zawężenie pola widzenia; pogorszenie oceny odległości, szerokości oraz ryzyka; obniżenie refleksu.

W przepisach prawa rozróżnia się dwa stopnie odurzenia alkoholem: 

  • stan po spożyciu alkoholu – 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi lub 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu;
  • stan nietrzeźwości – stężenie alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila lub powyżej 0,25 mg w wydychanym powietrzu.

Prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest traktowane jako przestępstwo i grozi za to kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Kierowca będzie poddany badaniom na zawartość alkoholu w organizmie jeżeli: 

  • organ kontroli ruchu drogowego ( np. Policja ) będzie podejrzewał iż kierujący pił alkohol lub zażył podobnie działający środek,
  • w razie uczestniczenia w wypadku drogowym, w którym ktoś poniósł śmierć lub został ranny.