Znaki drogowe z opisem

Jak dzielimy znaki drogowe?

Wybierz kategorię znaków i rozpocznij naukę.

znaki ostrzegawcze

Co to są znaki ostrzegawcze i jak wyglądają? Dlaczego te znaki są żółte? Sprawdź jak dobrze znasz znaki drogowe!

Zobacz znaki ostrzegawcze
znaki zakazu

Co to są znaki zakazu i jak wyglądają? Czy dobrze znasz te znaki drogowe? Sprawdź swoją wiedze!

Zobacz znaki zakazu
znaki nakazu

Co to są znaki nakazu i jak wyglądają? Ucz się znaków nakazu!

Zobacz znaki nakazu
znaki informacyjne

Czy znasz wszystkie znaki informacyjne? Sprawdź jak dobrze znasz te znaki drogowe!

Zobacz znaki informacyjne
znaki poziome

Co to są znaki poziome?

Zobacz znaki poziome
znaki uzupelniajace

Zobacz wszystkie znaki uzupełniające z opisem! Jak rozpoznać znaki uzupełniające i po co się je stosuje?

Zobacz znaki uzupelniajace
znaki dodatkowe

Czym są znaki dodatkowe i gdzie można je spotkać? Naucz się znaków dodatkowych!

Zobacz znaki dodatkowe
znaki  kierunku i miejscowosci

Poznaj wszystkie znaki drogowe kierunku i miejscowości z opisem!

Znaki kierunku i miejscowosci
sygnały świetlne

Naucz się sygnałów świetlnych dla kierujących i pieszych.

Zobacz sygnały świetlne

Znaki drogowe z wyjaśnieniem

W Polsce znaki drogowe są elementami systemu symboli porządkującego ruch na jezdni, których funkcjonowanie w przestrzeni publicznej reguluje prawo o ruchu drogowym. Znaki drogowe w różnych krajach europejskich przyjmują odmienne rozmiary, kolory, wysokości usytuowania, jednak zgodnie z postanowieniami Konwencji wiedeńskiej powinny zawierać symbole o zbliżonym wyglądzie.

Z pomocą profesjonalnej serii artykułów przygotowanych przez nasz zespół poznasz kluczowe informacje dotyczące znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej. Tytułem przykładu – dowiesz się, które znaki drogowe odwołuje skrzyżowanie, a także które znaki drogowe są ważniejsze od pozostałych.

Znaki drogowe, które trzeba znać na prawo jazdy

Pytania o znaki drogowe są zadawane regularnie podczas państwowych egzaminów na prawo jazdy. Zadania dotyczące pewnych symboli, takich jak znak B-20 STOP lub C-5 nakaz jazdy prosto, ze względu na znaczenie tych znaków, dla zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pojawiają się znacznie częściej. Znajomość systemu symboli obowiązującego na jezdni przyda się również wszystkim kursantom, którzy ubiegają się o uzyskanie karty rowerowej – przede wszystkim przy późniejszym poruszaniu się po drogach i na ścieżkach rowerowych.

Chcąc przejść pomyślnie egzaminy na prawo jazdy i zadbać o to, by nie powodować w przyszłości utrudnień w ruchu drogowym, można zawczasu spróbować rozwiązać specjalny test ze znaków drogowych składający się z najtrudniejszych pytań egzaminacyjnych. Tego rodzaju quiz zawiera również wszystkie znaki drogowe, które powinien znać rowerzysta w trosce o bezpieczeństwo własne oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Warto pamiętać, iż wykonywanie symulacji państwowych egzaminów na prawo jazdy jest najlepszym sposobem na to, aby zrozumieć i zapamiętać polskie znaki drogowe.

Do zabawy przy rozwiązywaniu testów, gorąco zachęcamy!

Rodzaje znaków drogowych

Znaki drogowe pionowe dzielą się na:

  • znaki ostrzegawcze,
  • znaki zakazu,
  • znaki nakazu,
  • znaki informacyjne,
  • znaki kierunku i miejscowości,
  • znaki uzupełniające.

Wyżej wymienione kategorie zawierają pełen szereg poszczególnych znaków, które mogą występować dodatkowo w rozmaitych konfiguracjach. Pośród nich możemy wyróżnić między innymi znaki drogowe ostrzegające o zbliżaniu się do skrzyżowania, znaki drogowe z pierwszeństwem, znaki nakazu jazdy w danym kierunku, znaki informujące o bliskim położeniu obiektów itp.

Wszystkie znaki drogowe z opisem – znaki drogowe do nauki

W ramach naszej strony internetowej odnajdziesz plik skupiający wszystkie znaki drogowe z nazwami (to także wszystkie znaki drogowe z opisem pdf). Znaki drogowe do pobrania już za moment mogą pojawić się w pamięci Twojego komputera lub urządzenia mobilnego, co umożliwi Ci swobodną naukę w dogodnej chwili i dowolnym miejscu.

Znaki drogowe z wyjaśnieniem zostały podzielone na kategorie, którym podlegają. Nasze katalogi w sposób jasny i czytelny tłumaczą, do czego służą poszczególne znaki, jak wyglądają, gdzie najczęściej się je stawia oraz ile dokładnie znaków danej kategorii funkcjonuje na polskich drogach. Znaki drogowe do nauki opatrzone zostały przykładowymi pytaniami egzaminacyjnymi, aby ułatwić kursantom solidne przygotowanie do testów i pozwolić im na redukcję stresu, przeżywanego przed egzaminem państwowym.

Znaki drogowe z opisem do druku pozwolą Ci na własnoręczne wykonanie fiszek, zastosowanie autorskiego systemu zakreślania oraz zamieszczenie dopisków.

FAQ Znaki drogowe pytania i odpowiedzi

Co oznaczają znaki drogowe?

Co to są znaki drogowe? Znaki drogowe to tak naprawdę tarcze lub tablice zawierające symbole graficzne i napisy informujące o przepisach obowiązujących na danym odcinku drogi. Powiadamiają o zakazach, nakazach, potencjalnych niebezpieczeństwach, a także pełnią rolę informacyjną.

Po co stosuje się znaki drogowe?

Po co są znaki drogowe? Znaki drogowe, podobnie jak sygnalizacja świetlna, budują system porządkujący ruch na jezdniach. Stawia się je w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego.

Jak dzielimy znaki drogowe?

Znaki drogowe dzieli się na znaki ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne, kierunku i miejscowości oraz uzupełniające.

Znaki drogowe – jak się szybko nauczyć?

Najlepszą metodą, która pozwala na efektywne i skuteczne przyswojenie systemu symboli obowiązującego na drogach, jest rozwiązywanie przykładowych testów na prawo jazdy. Cenne okażą się również rzetelne materiały dydaktyczne (jak te oferowane w ramach naszej strony internetowej), które mogą posłużyć jako podstawa do tworzenia autorskich fiszek oraz umożliwiają zakreślanie najważniejszych treści.

W przypadku, jeśli nadal ogarniają Cię wątpliwości względem rozterek, w jaki najlepszy sposób powinieneś uczyć się, aby zapamiętać wszystkie znaki drogowe – nauka systematyczna, polegająca na regularnym powtarzaniu przyswojonych już zagadnień, powinna doskonale spełnić swoją rolę.

Jak wyglądają znaki drogowe?

Znaki drogowe – jak wyglądają? Charakterystyka znaków drogowych zależy przede wszystkim od ich kategorii. Po której stronie znaki drogowe mogą występować? Umieszczane są po prawej stronie jezdni, po lewej, a także nad nią. Ich tarcze utrzymane w rozbieżnej kolorystyce mogą przyjmować kształt koła, trójkąta, kwadratu lub prostokąta. Ponadto, zawierają różnorodne symbole graficzne i napisy.

Na jakiej wysokości powinny być umieszczone znaki drogowe? Dolna krawędź znaku powinna znajdować się na wysokości minimum 2 m od poziomu drogi (w obszarze zabudowanym na chodniku będzie to już 2,2 m). Być może zastanawiasz się, w jaki sposób sytuuje się znaki drogowe? Odległość od skrzyżowania różni się w zależności od rodzaju jezdni, spośród których można wyróżnić drogi z poboczem, gruntowe, o nawierzchni twardej, z szerokim nasypem, uliczne itd.

Co jest ważniejsze – sygnalizacja świetlna czy znaki drogowe?

Najważniejszym czynnikiem porządkującym ruch drogowy będzie zawsze osoba nim kierująca, na przykład policjant. Dyspozycja funkcjonariusza przewyższa znaczenie sygnalizacji świetlnej na jezdni, która to z kolei stoi wyżej w hierarchii ważności w odniesieniu do znaków drogowych. Tam, gdzie brakuje znaków drogowych, pierwszeństwo przejazdu ustala się wg zasady „prawej ręki”.

Znaki drogowe – ile ich jest?

Ile znaków drogowych jest w Polsce? Na polskich drogach natknąć się można na ponad 400 znaków drogowych, nie licząc ich konfiguracji, gdzie na jednej tarczy może występować nawet kilka niezależnych symboli.