
Apteczka samochodowa to pojemnik służący do przechowywania materiałów i środków przeznaczonych do udzielania pierwszej pomocy. Apteczka powinna być wyraźnie oznakowana, trwała i czysta.
Obowiązkowa apteczka samochodowa. Zarówno polski ustawodawca jak i przepisy unijne nie obligują kierowców do posiadania apteczki samochodowej jako niezbędnego wyposażenia samochodu. Jednak istnieją od tej powszechnej zasady liczne wyjątki.
Według rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, apteczka obowiązkowo powinna znajdować się w pojazdach takich jak:
1) Autobus;
2) Taksówka;
3) Samochód ciężarowy przewożący osoby;
4) Pojazd silnikowy przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania.

W samochodach o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony montuje się różne typy lusterek wspomagających kierowcę. Podzielone są na 6 różnych klas, z których każda pokazuje kierowcy co znajduje się w innym martwym polu generowanym przez taką budowę ciężarówki.
Klasa I - lusterko klasy pierwszej to tzw. lusterko wsteczne, a więc to umieszczone wewnątrz kabiny samochodu ciężarowego. Praktycznie występuje ono tylko w wybranych samochodach ciężarowych wyposażonych w tylną szybę.
Klasa II i III – do tych klas zaliczane są lusterka główne szerokokątne umieszczone z boku samochodu ciężarowego, na drzwiach. Właściwie ustawione lusterka boczne pokazują kierowcy co znajduje się z boków samochodu ciężarowego.
Klasa IV – lusterka panoramiczne. Lusterka klasy IV umieszczone są na drzwiach bocznych samochodu ciężarowego, na tych samych słupkach co lusterka klasy II i III. Mają one za zadanie wspomóc kierowcę podczas oceny sytuacji z boków ciężarówki.
Klasa V – lusterka rampowe (krawężnikowe). Umieszczone na prawych drzwiach bocznych w górnej części, pokazują co dzieje się po prawej stronie kabiny kierowcy i doskonale widać na nich krawężniki oraz linie ograniczające pasy ruchu.
Klasa VI – lusterka szerokokątne umieszczone z przodu kabiny. Przody zdecydowanej większości europejskich samochodów ciężarowych, a w szczególności ciągników siodłowych, są całkowicie płaskie.
Strona 5 z 5