Plik: 10368 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Układ chłodzenia ma na celu zapewnić odpowiednią temperaturę silnika. W motocyklach można rozróżnić dwa układy chłodzenia: bezpośredni i pośredni. W układzie bezpośrednim silnik jest chłodzony pędem powietrza podczas jazdy. Natomiast w układzie pośrednim ciepło z silnika jest odbierane przez płyn chłodniczy, który nie ulega zamarzaniu oraz ma wyższą temperaturę wrzenia niż woda. 

Plik: 10398 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Układ napędowy pojazdu składa się z silnika pojazdu oraz mechanizmów przenoszących moc uzyskaną w silniku i przetwarzające ją tak, aby dotarła do napędzanych kół jezdnych.

Podzespoły składające się na układ napędowy: sprzęgło, skrzynia biegów, wał napędowy, przekładnia główna, mechanizm różnicowy, półosie.

Plik: 10336 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Większa pojemności silnika to większy moment obrotowy, a więc najczęściej większa moc mimo, że zdarzają się sytuacje, gdy z silników o mniejszej pojemności można osiągnąć większą moc. Większy moment obrotowy zapewnia silnikowi większą siłę do napędzania koła oraz szybszą jazdę.

Najczęściej w przypadku motocykli o mniejszej pojemności silnika i mniejszym momentem obrotowym przyspieszenie jest odczuwalne dopiero w wyższym zakresie obrotów.

Plik: 10420 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Silnik o zapłonie samoczynnym (Diesla) to taki w którym spalanie paliwa następuje w komorze spalania po sprężeniu powietrza do odpowiednio wysokiej temperatury. Wtedy następuje wtrysk paliwa, które samoczynnie się zapala.

Plik: 10369 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Pojemność  skokowa to różnica pomiędzy maksymalną a minimalną objętością cylindra. Dla wielocylindrowych silników spalinowych podaje się łączną objętość wszystkich cylindrów, w których następuje spalanie, a jej wartość podawana jest w centymetrach sześciennych.

Moc silnika wynika z momentu obrotowego oraz prędkości obrotowej silnika, a więc moc oznacza ile energii można uzyskać w jednostce czasu. Zatem im większy moment obrotowy przy wysokich obrotach, tym większą moc silnika uzyskamy.

Plik: 10367 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Skrzynie biegów pozwala uzyskać różne przełożenia pomiędzy silnikiem, a tylnym kołem oraz odłączenie silnika od koła w położeniu neutralnym. Pierwszy bieg przekazuje na tylne koło jak największy moment obrotowy przy bardzo małej prędkości co jest konieczne przy ruszaniu lub jeździe po trudnym terenie.

Przełożenia skrzyni biegów umożliwiają utrzymanie prędkości obrotowych silnika w zakresie między maksymalnym momentem obrotowym a maksymalną mocą. 

Plik: 10475 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Silnik w samochodzie osobowym może być umieszczony zarówno z tyłu jak i z przodu pojazdu. Najczęściej stosowanym obecnie rozwiązaniem jest tzw. napęd przedni.

Plik: 10355 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Automatyczna skrzynia biegów jest obecnie powszechnie stosowana w motorowerach i skuterach. Motocykle o większej pojemności są rzadko wyposażone w automatyczną skrzynie pomimo, że takie rozwiązanie znacznie ułatwia kierowanie motocyklem. Połączona automatyczna przekładnia ze sprzęgłem odśrodkowym umożliwia ruszanie, jazdę i zatrzymanie jednośladu, wyłącznie przy użyciu rączki gazu i dźwigni hamulca.

Plik: 10357 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Funkcją pełnioną przez sprzęgło jest płynne łączenie i rozłączenie silnika z mechanizmami przeniesienia napędu. Sprzęgło umożliwia ruszanie, zmianę biegów, zatrzymanie i jazdę po bardzo ciężkim terenie. Sprzęgłem steruje się przy pomocy dźwigni umieszczonej po lewej stronie kierownicy. Podstawowe czynniki wpływające na działanie sprzęgła to siła sprężyn dociskowych, stan tarcz sprzęgła oraz grubość i współczynnik tarcia materiału wkładek ciernych. Powodem nieprawidłowości podczas działania sprzęgła często jest zużyte powierzchnie kosza, tarcz i zbieraka, nadmierne bicie tarcz lub luzy w łożyskowaniu sprzęgła.