Plik: 10394 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Układ smarowania silnika spalinowego to układ dostarczający czynnik zmniejszający tarcie do wszystkich ruchomych elementów silnika.

Elementy silnika spalinowego takie jak wał korbowy, korbowody, tłoki, wszystkie łożyska oraz elementy układu rozrządu wymagają intensywnego smarowania. Czynnikiem smarującym jest olej silnikowy, który dostarczany jest do wszystkich ważnych elementów i połączeń poprzez kanały olejowe drążone wewnątrz stałych i ruchomych elementów silnika oraz jest rozpylany w komorach roboczych. Obieg oleju wymusza pompa olejowa. Olej filtrowany jest przez filtr oleju, a w silnikach bardziej wysilonych, chłodzony w chłodnicy oleju.

Plik: 10495 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online
Plik: 10457 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Silniki z zapłonem iskrowym (ZI) to takie w którym zapłon mieszanki wywołuje iskra elektryczna przeskakująca w odpowiednim momencie między elektrodami świecy zapłonowej. 

Plik: 10283 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Znajomość urządzeń zainstalowanych w pojeździe i umiejętność korzystania z nich gwarantują bezpieczny udział w ruchu drogowym.

Plik: 10378 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Wyróżnia się przede wszystkim dwie podstawowe grupy silników motocyklowych: dwusuwowe i czterosuwowe. Silniki dwusuwowe wykonują cztery fazy pracy (ssanie, sprężanie, praca i wydech) w ciągu dwóch suwów tłoka i spotyka się głównie w starszych motocyklach, skuterach oraz motorowerach. W silniku czterosuwowym tłok wykonuje cztery ruchy posuwisto-zwrotne w jednym cyklu roboczym.

Plik: 10475 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Silnik o zapłonie iskrowym to taki w którym spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej następuje od iskry w świecy zapłonowej.

Plik: 10395 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Elementy  układu smarowania:a) pompa oleju (zazębienie zewnętrzne i wewnętrzne),b) filtr oleju,c) zawór przelewowy (utrzymuje stałe, właściwe ciśnienie w układzie),d) chłodnica oleju (zachowanie właściwej temperatury oleju, chłodzone są powietrzem lub cieczą),e) magistrala olejowa,f) czujnik ciśnienia oleju (informuje kierowcę o spadku ciśnienia poniżej ustalonej wartości; umieszczany zwykle za filtrem oleju),g) miska olejowa (dolna część skrzyni korbowej).

Plik: 10458 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Silniki z zapłonem samoczynnym (ZS) to takie w którym powietrze wskutek sprężenia, uzyskuje temperaturę umożliwiającą samozapłon wtryśniętego w odpowiedniej chwili paliwa. 

Plik: 10282 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Stosowanie zgodnych z zaleceniami producentów paliw i innych płynów zapewnia bezpieczną pracę autobusu.

Plik: 10338 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Na układ smarowania składają się:

1) miska olejowa;

2) pompa olejowa;

3) filtr oleju;

4) kanały rozprowadzania oleju po silniku. 

Układ smarowania ma na celu doprowadzenie oleju silnikowego w celu utworzenia warstwy izolacyjnej i zmniejszenie tarcia elementów silnika. Obecnie w motocyklach stosuje się dwa rodzaje układów smarowania z suchą lub mokrą miską olejową. 

Plik: 10388 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Układ chłodzenia silnika spalinowego to układ, którego zadaniem jest zapobieżenie wzrostu temperatury silnika ponad maksymalną (do 150 °C) oraz utrzymanie jej w optymalnym zakresie 90 °C do 100 °C.

Prawidłowe funkcjonowanie układu chłodzenia jest niezbędne dla osiągnięcia przez silnik odpowiednich warunków pracy. W razie braku chłodzenia następuje szybki wzrost temperatury zasadniczych elementów silnika, co skutkuje pogorszeniem smarowania (utrata własności smarnych oleju i jego spalanie), występowaniem przedwczesnych zapłonów (samozapłonów) mieszanki, wreszcie nadmiernym rozszerzeniem termicznym tłoka w cylindrze, co zwykle kończy się jego zatarciem. Zbyt niska temperatura pracy również nie jest wskazana - m. in. pogarszają się wówczas warunki odparowania paliwa, co zakłóca proces spalania i może powodować podwyższoną emisję szkodliwych substancji. 

Plik: 10460 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

W silniku spalinowym dwusuwowym w jednym obiegu pracy występują dwa suwy tłoka. Podczas cyklu pracy silnika spalinowego dwusuwowego powinny wystąpić następujące procesy;  napełnienie cylindra świeżym ładunkiem (dolot), sprężenie, praca, wydalanie zużytego ładunku (wylot).

W silniku spalinowym czterosuwowym w jednym obiegu pracy występują cztery suwy tłoka co oznacza, że co czwarty suw jest suwem pracy. Kolejne cztery podstawowe procesy cyklu pracy silnika czterosuwowego to; suw dolotu, suw sprężania, suw pracy i suw wylotu. Wszystkie procesy przebiegają w cylindrze silnika.