
Silnik w motocyklu jest umieszczony przed osią wahacza. Bez względu na konstrukcje silnik tłokowy o zapłonie iskrowym jest zasilany spalaną wewnątrz cylindra mieszanką benzyny i powietrza. W procesie powstaje dużo gazów i ciepła powodując wzrost ciśnienia i przesuwając tłok w cylindrze.

Silnik jest źródłem siły napędowej pojazdu. Obecnie w samochodach stosowane są silniki spalinowe, które działają na zasadzie zmiany energii chemicznej z paliwa na energię cieplną, a następnie na pracę mechaniczną.

Silnik spalinowy to maszyna cieplna, gdzie w wyniku spalania paliwa zostaje wytworzona energia cieplna.

Silnik jest źródłem siły napędowej samochodu. Stosowane w samochodach silniki spalinowe zamieniające energie chemiczną zawartą w paliwie na energie cieplną i następnie na energie mechaniczną.

Podstawowe procesy, które zachodzą w tłokowym silniku:
- napełnienie cylindra;
- sprężenie mieszanki;
- zapłon sprężonej mieszanki;
- przesunięcie tłoka w cylindrze;
- oczyszczenie wnętrza cylindra.

Silnik jest źródłem siły napędowej samochodu. Stosowane w samochodach silniki spalinowe zamieniające energie chemiczną zawartą w paliwie na energie cieplną i następnie na energie mechaniczną.
Układy z których składa się silnik:a) układ smarowania, który zmniejsza tarcie pomiędzy pracującymi częściami mechanizmów silnika;b) układ chłodzenia, który odbiera nadmiar ciepła wytworzonego przez silnik;c) układ zasilania, który dostarcza paliwo i zamienia na mieszankę paliwowo-powietrzną.

Silniki spalinowe tłokowe dzielimy na podstawie różnych kryteriów. Silnik spalinowy charakteryzuje się cyklicznością procesów takich jak: napełnienie cylindra świeżym ładunkiem, sprężenie ładunku, spalanie i pracę, usunięcie gazów spalinowych.
Silnik dwusuwowy to taki w którym jednemu obiegowi pracy silnika odpowiadają dwa suwy tłoka (jeden obrót wału karbowego).
Silnik czterosuwowy to taki w którym na jeden obieg pracy przypadają cztery suwy tłoka.
Silnik sześciosuwowy to taki w którym cylinder silnika czterosuwowego powiększono o dodatkową przestrzeń o zmiennej objętości.

Układy z których składa się silnik:
a) układ smarowania, który zmniejsza tarcie pomiędzy pracującymi częściami mechanizmów silnika;
b) układ chłodzenia, który odbiera nadmiar ciepła wytworzonego przez silnik;
c) układ zasilania, który dostarcza paliwo i zamienia na mieszankę paliwowo-powietrzną.

Silnik o zapłonie samoczynnym (znany jako silnik Diesla) to silnik cieplny spalinowy tłokowy o spalaniu wewnętrznym, w którym ciśnienie maksymalne czynnika jest znacznie większe niż w silnikach niskoprężnych (z zapłonem iskrowym), a do zapłonu paliwa nie jest wymagane zewnętrzne źródło energii - następuje zapłon samoczynny. Do cylindra dostarczane jest powietrze, a kiedy tłok zbliża się do swojego GMP następuje wtrysk paliwa, które następnie spala się po przekroczeniu w komorze spalania temperatury jego zapłonu. Do zainicjowania zapłonu nie są potrzebne tak jak w przypadku silnika o zapłonie iskrowym zewnętrzne źródła ciepła. Stopień sprężania w silnikach wysokoprężnych mieści się w przedziale 12-25.

Silnik składa się z takich układów jak:
a) układ smarowania;
b) układ chłodzenia;
c) układ zasilania.

Podstawowe elementy silnika motocyklowego to korpus silnika, cylinder, głowica, tłok, wał karbowy, układ zasilania i układ wylotowy oraz w większości nowoczesnych silników układ smarowania. Korpus silnika jest montowany w ramie motocykla stanowiąc fragment konstrukcji ramy lub tylnego zawieszenia. To do korpusu mocowane są inne elementy silnika takie jak cylindry.

Umiejętność wykonania czynności obsługowych i podstawowych napraw autobusu pozwala na bieżące usuwanie usterek i wpływa na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Strona 1 z 3