Plik: 10418 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Samochód można podzielić na cztery podstawowe zespoły:

1) podwozie;

2) nadwozie;

3) silnik;

4) urządzenia elektryczne.

Następnie każdy z zespołów dzieli się na poszczególne układy, a układy na mechanizmy oraz części. 

Plik: 10286 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Większość spotykanych w rolnictwie ciągników to ciągniki z mechanizmem kołowym, natomiast ciągniki z mechanizmem gąsienicowym są przeznaczone do pracy w bardzo ciężkich warunkach terenowych np. w maszynach budowlanych, ciągnikach na użytek wojska. 

Plik: 10378 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Zbiornik paliwa jest źródłem siły napędowej motocykla. W motocyklach używane są silniki tłokowe z zapłonem iskrowym z posuwisto zwrotnym ruchem tłoka, które dzielą się na dwusuwowe i czterosuwowe. Silniki tłokowe z zapłonem iskrowym zasilane są mieszanką benzyny z powietrzem, która spala się w cylindrze. 

Plik: 10390 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Przyczepa to pojazd drogowy przeznaczony do transportu rzeczy, przeznaczony do bycia ciągnionym przez pojazd samochodowy transportowy.

Rozróżnia się przyczepy centralnoosiowe (1 osiowe, 2 osiowe zwane tandemami, rzadziej trzyosiowe) oraz z obrotnicą, czyli skrętnym dyszlem (dwu lub trzy osiowe).

 

Według ustawy prawo o ruchu drogowym:

Art. 2 pkt 50 przyczepa – pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem;

Art. 2 pkt 51 przyczepa lekka – przyczepę, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg;

Art. 2 pkt 52 naczepa – przyczepę, której część spoczywa na pojeździe silnikowym i obciąża ten pojazd.

Plik: 10283 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Podział autobusów ze względu na wysokość podłogi:

niskopodłogowy (wejście bez stopni, podłoga na spodzie nadwozia, do 35 cm nad poziomem jezdni); średniopodłogowy (jeden stopień wejściowy, podłoga na poziomie ok. 36 – 75 cm nad poziomem jezdni); wysokopodłogowy (dwa lub więcej stopni wejściowych, podłoga na poziomie od 76 cm wzwyż nad poziomem jezdni); wysokopokładowy (podłoga na poziomie ponad 100 cm nad poziomem jezdni, osobny dolny pokład przeznaczony na luki bagażowe, konstrukcja typowa dla autobusów dalekobieżnych i turystycznych); niskowejściowy (częściowo niskopodłogowy – najczęściej w przedniej części, a w tylnej wysokopodłogowy).
Plik: 10374 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Najczęściej spotykanym siedziskiem w motocyklach jest dwuosobowa kanapa, składająca się z blaszanego lub plastikowego stelaża pokrytego wodoodpornym materiałem. 

Plik: 10458 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Ogólna  budowa ciągnika kołowego:

a) ciągnik jednoosiowy;

b) ciągnik dwuosiowy;

c) ciągnik dwuosiowy z napędem na dwie osie.

Plik: 10430 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Wózek  boczny jest najczęściej mocowany do ramy motocykla trzema lub czterema połączeniami. Popularny wózek boczny ma konstrukcje ramową, składa się z gondoli, siedzenia dla pasażera oraz miejsca na bagaż.  

Plik: 10312 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Zawieszenie to zespół elementów łączących koła pojazdu z jego resztą. Zawieszenie ma przenosić siły powstające na styku koła i jezdni na nadwozie oraz zapewniać komfort jazdy, stateczność i sterowność pojazdu.

Zawieszenie to część podwozia, a w jego skład wchodzą:

1) elementy prowadzące koło;

2) elementy resorujące;

3) elementy tłumiące.

Plik: 10369 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

W większości współcześnie produkowanych motocykli dominują hamulce tarczowe, które wyparły hamulce bębnowe. Wadami hamulców bębnowych są mała efektywność hamowania, mała wytrzymałość cieplna i silne nagrzewanie bez możliwości wydajnego chłodzenia.

Hamulec tarczowy składa się tarczy, która jest przymocowana do piasty koła motocyklowego oraz zacisku z wkładkami hamulcowymi. Hamulec tarczowy jest sterowany przy pomocy dźwigi współpracującej z pompą hamulcową i układem hydraulicznym. 

Plik: 10400 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Manewrowanie ciągnika siodłowego z naczepą jest dużo większa niż samochodu z przyczepą.

Ruch naczepy jest sterowany z ciągnika siodłowego poprzez urządzenie sprzęgające (siodło). 

Plik: 10368 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Hamulec przedni reguluje się za pomocą śrub przy kierownicy lub przy kole. Obracając śrubą regulacyjną przy kole przednim w prawo lub wykręcając śrubę przy kierownicy  spowoduje się zmniejszenie luzu lub odwrotnie jego wzrost. Luz powinien być taki, aby hamulec zaczynał działać mniej więcej w połowie pełnego skoku dźwigni. Nie wolno dopuścić do tego, aby opierała się ona o „pokrętło gazu".