Plik: 10338 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Rama motocykla jest to podstawowy element wiążący poszczególnych podzespołów. Rama najczęściej wykonana jest z rur stalowych, profili stalowych, wytłoczek stalowych lub profili aluminiowych, ale także kompozytów i włókien szklanych.

Klasyczne ramy dzieli się pod względem konstrukcji na zamknięte i otwarte. 

Plik: 10275 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Autobus może mieć jeden lub dwa pokłady (autobus piętrowy), bądź składać się z dwóch lub więcej części połączonych przegubem (autobus przegubowy), może ciągnąć przyczepę osobową lub bagażową.

Plik: 10391 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Podwozie obejmujące takie układy i główne mechanizmy:a) układ przenoszenie napędu, w tym:- sprzęgło;- skrzynka biegów.b) zawieszenie kół umożliwiające elastyczne zawieszenie nadwozia względem kół jezdnych;c) układ kierowniczy służący skręcaniu przednich kół;d) układ hamulcowy umożliwiający zmniejszenie prędkości jazdy oraz zatrzymanie pojazdu.

Plik: 10351 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Większość obecnie produkowanych motocykli posiada koła ze stopów lekkich mające trzy lub więcej ramion łączących piastę z obręczą. Koło motocyklowe charakteryzuje się wymiarami średnicy oraz szerokości obręczy podawanymi w calach. Koła o dużej średnicy ułatwiają pokonywanie wyboistego terenu. 

Plik: 10462 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Ciągnik rolniczy składa się z silnika, mechanizmów przenoszących napęd, mechanizmów jezdnych oraz z układów umożliwiających sterowanie ruchem w celu zapewnienia właściwych warunków pracy. 

Plik: 10375 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Opony różnią się od siebie budową, rodzajem bieżnika, średnicą, grubością i wysokością. Popularny motocykl turystyczny najczęściej jest wyposażony w opony z bieżnikiem dla nawierzchni utwardzonych. Motocykle poruszające się częściej po drogach gruntowych wyposaża się w opony uniwersalne zbliżonych do szosowych, ale z grubszą rzeźbą bieżnika. Opony przeznaczone tylko na bezdroża i ciężki teren mają bieżniki przypominające kostkę i nie nadają się na drogę utwardzoną. 

Plik: 10367 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Kierownica  wykonana jest obecnie najczęściej ze stalowej rury lub stopów lekkich. To na kierownicy znajduje się dźwignia sprzęgła i dźwignia hamulcowa oraz przyciski sterujące pracą kierunkowskazów, świateł, sygnału dźwiękowego i zapłonu. Do przyrządów umieszonych na kierownicy należy także prędkościomierz z licznikiem kilometrów, zestaw kontrolek, a często także obrotomierz. 

Plik: 10389 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Rama samochodu ciężarowego zbudowana jest w podobny sposób do drabiny, czyli dwie belki podłużne i klika belek poprzecznych tworzą szkielet nośny. Im lżejsza rama tym lepiej, jednocześnie musi ona jednak przejmować duże siły. Ważne także, aby rama była elastyczna i stabilna.

Zalety konstrukcji ramowej podwozia to: mniejsza masa własna pojazdu, większa ładowność, lekkie materiały, stabilna kabina, ochrona pasażera.

Plik: 10274 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Podział pojemnościowo-wielkościowy autobusów miejskich:

mikrobus (autobus w nadwoziu samochodu dostawczego) – większe mikrobusy nazywane są busami; klasa mini, tzw. minibus (mały autobus, o długości od 6 do 8 metrów, lub pojemności od 30 do 45 osób), potocznie nazywany busem; klasa midi, tzw. midibus (średniej wielkości autobus, o długości od 9 do 10,5 metrów, lub pojemności od 65 do 75 osób); klasa maxi (duży autobus, o długości od 11 do 13 metrów, lub pojemności około 100 osób);

klasa mega (autobus wieloosiowy, o długości od 15 do 24 metrów, lub pojemności około 140 osób).

Plik: 10405 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Budowa nadwozia wynika z jego przeznaczenia. Nadwozie samochodu ciężarowego składa się z kabiny i skrzyni ładunkowej. W pojazdach stosuje się kabiny dwu lub trzyosobowe oraz kabiny przedłużone posiadające miejsce do spania potrzebne dla kierowców na długich trasach.

Wyróżniamy nadwozia stałe lub wymienne montowane na podwoziu, a jego rodzaj powinien być podany w dowodzie rejestracyjnym np. samochód ciężarowy – skrzynia zamknięta.

Przykładowe stałe nadwozia: pojazd cysterna, nadwozie skrzyniowe, nadwozie z plandeką, pojazd komunalny, wywrotka, pojazd chłodnia. 

Plik: 10284 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Podział autobusów ze względu na konstrukcję nadwozia:

klasyczny; przegubowy zwany również członowym – większość autobusów klasy mega; piętrowy.