Jazda po zaśnieżonej lub oblodzonej jezdni

Gęsty, padający w kilkustopniowym mrozie śnieg jest najbardziej niebezpieczny dla kierowców. Jezdnia staje się śliska, a widoczność ograniczona. Kiedy na drodze zbierze się już warstwa śniegu nie trudno o poślizg czy inne niebezpieczne zdarzenie. Jadąc w takich warunkach zachowajmy więc rozsądek, szczególną ostrożność i zwolnijmy nogę z gazu.

 
Jeszcze bardziej niebezpieczna jest jazda po oblodzonej nawierzchni. Lód ogranicza przyczepność kół. Praktycznie każde zahamowanie, szybki ruch kierownicą czy przyspieszenie grozi poślizgiem. Trzeba więc znacznie ograniczyć prędkość ( najlepiej nie przekraczać 40 km/h ), łagodnie operować pedałami hamulca, sprzęgła i gazu oraz kierownicą.
 
 
Jeżeli przy hamowaniu na oblodzonej nawierzchni poczujemy iż któreś z kół wpada w poślizg – natychmiast zwolnijmy hamulec. Najlepiej tracić prędkość przy pomocy wrzucania niższych biegów. 
Aby zwiększyć nieco przyczepność kół – można zmniejszyć ciśnienie powietrza w oponach. W taki prosty sposób powiększymy powierzchnie opony, która styka się z jezdnią. ( do takiego rozwiązania można uciekać się w naprawdę ciężkich warunkach na drodze ).
Po zakończeniu jazdy – najlepiej od razu uzupełnić powietrze w oponach.
 
Ruszając – można ograniczyć ryzyko poślizgu – używając drugiego biegu. Należy jednak bardzo delikatnie posługiwać się pedałem sprzęgła.
 
Przejeżdżanie przez zaspy.
 
Poruszając się po górskich drogach, drogach biegnących polami – podczas silnych opadów śniegu i silnego wiatru – możemy napotkać zaspy śnieżne.
 
Takie przeszkody najlepiej pokonać włączając pierwszy lub drugi bieg ( nie zmieniać biegów kiedy przejeżdżamy przez zaspę ) i  jechać stałą prędkością. Jeżeli jednak zaspa okazała się zbyt wymagająca dla naszego auta i zakopaliśmy się w śniegu pozostaje nam odkopać koła, a przed ruszeniem np. posypać piaskiem lub położyć coś twardego i płaskiego przed kołami. Można także próbować rozhuśtać auto – przez naprzemienne ruszanie i cofanie – jest wtedy szansa iż samochód będzie mógł wyjechać z zaspy po ubitym śniegu.
 
Drugim sposobem pokonania zaspy jest przejechanie przez nią z rozpędu. Wtedy również możemy zakopać się w śniegu – tylko głębiej. Pokonywanie zasp z rozpędu nie oznacza oczywiście rozpędzania się do niebezpiecznych prędkości.
 

Znaki i sygnały drogowe

Zasady ruchu drogowego

Manewry i technika jazdy

Obsługa samochodu

Bezpieczeństwo na drodze

Tylko dla motocyklistów

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka