Manewry, technika - Jazda podczas mgły, mżawki, wichury

Dział: Manewry i technika jazdy

Ulewny deszcz wiąże się przede wszystkim ze znacznym pogorszeniem widoczności. Może być również powodem takiego zamoczenia okładzin hamulcowych, które spowodują nierówne i mniej skuteczne hamowanie ( niebezpieczeństwo poślizgu ). 

Podczas mżawki jezdnia jest wbrew pozorom bardziej śliska niż podczas ulewnego deszczu. Mżawki nie wolno bagatelizować – wilgoć połączona z kurzem i nieczystościami na jezdni tworzy na niej bardzo śliską warstwę – niebezpieczeństwo dla kierowców.

Należy więc zachować ostrożność, zwolnić, unikać gwałtownych ruchów kierownicą i gwałtownego przyspieszenia.

Jazda we mgle.

Mgła nie należy do ulubionych zjawisk atmosferycznych kierowców. Ograniczona widoczność oraz wilgoć na jezdni powodują niebezpieczne warunki do jazdy. 

Aby walczyć ze skutkami mgły lub chociaż trochę je ograniczyć włączamy światła przeciwmgłowe ( bez względu na porę dnia ). Za to nie wolno stosować świateł drogowych, które nie tylko nie poprawiają widoczności, ale ją zdecydowanie pogarszają. 

 

Światłą drogowe zbyt mocno rozjaśniają mgłę – przez co widoczność jeszcze spada. 

W bardzo gęstej mgle, aby utrzymać auto na jezdni można sobie pomóc obserwując biały pas ( pasy ) na środku jezdni oraz prawe pobocze.

Sprawą oczywistą jest zmniejszenie prędkości i szczególnie ostrożna jazda.

Jazda podczas wichury.

Silne podmuchy wiatru, szczególnie z boku, podczas jazdy w otwartej przestrzeni mogą mocno utrudnić jazdę. Aby utrzymać właściwą linię jazdy najlepiej zwolnić i reagować kierownicą ( oczywiście bez gwałtownych ruchów ).

Dodatkowym niebezpieczeństwem podczas wichury mogą być odłamane gałęzie.