Manewry, technika - Jazda po koleinach

Dział: Manewry i technika jazdy

Pod wpływem ciężaru pojazdów, najczęściej na ruchliwych drogach, tworzą się wgłębienia – koleiny. Jazdę po koleinach można porównać do jazdy po szynach. Poruszanie się autem w takich miejscach jest utrudnione, a bywa niebezpieczne. Kłopot mogą sprawić nawet najprostsze manewry takie jak zmiana pasa ruchu czy skręcanie. Poprzez koleinę możliwość płynnych ruchów autem jest mocno ograniczona. Czasem może się wydawać, że to koleina prowadzi nasze auto (a nie powinna ! :)).

Jadąc koleiną należy trzymać kierownicę mocniej niż zwykle, unikać gwałtownych ruchów, skrętów i ostrego hamowania. Przy gwałtownej próbie skrętu czy zmiany pasa może dojść do sytuacji gdzie przednie koła wyjadą z koleiny, a tylnie koła w niej pozostaną i auto wpadnie w poślizg. Najbezpieczniej zmniejszyć prędkość i zachowywać zwiększoną ostrożność.

Gdy koleina jest głęboka możemy mieć trudność z wydostaniem się z niej. Może ona także spowodować uszkodzenie zawieszenia.

Najlepiej wydostać się z koleiny w sposób następujący: początkowo odjeżdżając od krawędzi, którą chcemy pokonać – robimy więcej przestrzeni dla koła – a następnie zdecydowanie skręcamy już we właściwą stronę. Po wydostaniu się kołami z kolein – sprawnie i szybko korygujemy tor jazdy, aby nie wpaść w nie ponownie.

Jeżeli mamy taką możliwość – jezdnia jest na tyle szeroka – lepiej nie wjeżdżać w koleinę.