Jak wyrobić prawo jazdy

Ile kosztuje prawo jazdy?

Jeżeli planujesz właśnie zdobyć dokument prawa jazdy na pewno zastanawiasz się ile to będzie kosztować? Poniższe informację pomogą Tobie oszacować koszt prawa jazdy, a następnie ustalić budżet jeszcze przed przystąpieniem do egzaminu. Dowiesz się w przybliżeniu ile kosztuje prawo jazdy w Twoim mieście.

Należy przyjąć, że cena końcowa kursu na prawo jazdy zależy od wielu czynników, natomiast w tym artykule postaramy się zebrać je w porządku chronologicznym. Cena może zdecydowanie się od siebie różnić nawet ze względu na region polski, w którym zamieszkujesz.

Jakie koszty krok po kroku należy ponieść?

  • Badania lekarskie: trzeba wykonać obowiązkowe badanie u lekarza, który potwierdzi Twoje predyspozycje zdrowotne do prowadzenia pojazdów. Koszt takiej wizyty to ok. 200 zł.
  • Fotografia do dokumentu: każdy profesjonalny fotograf będzie wiedział jakie zdjęcie wykonać na potrzeby prawa jazdy. Koszt waha się od 20 zł do 50 zł.
  • Materiały do nauki teorii i przepisów ruchu drogowego, czyli podręcznik kursanta z aktualnymi testami na prawo jazdy. Jeżeli sam zdecydujesz się przygotowywać do egzaminu teoretycznego musisz zakupić materiały. Ceny dobrych zestawów np. książka z testami online i w aplikacji na smartfon wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. ZdamyTo oferuje także Pakiet z lekcjami live z instruktorem przez internet (zobacz ten Pakiet).
  • Koszt kursu w szkole jazdy (ośrodku szkolenia kierowców), ale ten koszt należy do najbardziej zróżnicowanych i zależy przede wszystkim od oferty danej szkoły, ale także jej lokalizacji. Poniżej tabela z cenami za kurs z przykładowych miast. Jeżeli wybierasz szkołę już po zdanych testach na prawo jazdy to odejdzie koszt wykładów więc należy przyjąć, że cena będzie niższa.

tabela przedstawiająca uśrednione ceny kursu kat. B 

miastocena
Warszawa2600
Kraków2500
Rybnik2500
Szczecin 2500
Zakopane 2100
Legnica1900
Siedlce1900
Radomsko1800
Chełm1600
pojazd nauki jazdy
  • Koszt egzaminu z teorii: 30 zł. Cena jest ustalona i równa w całym kraju.
  • Koszt egzaminu praktycznego: 140 zł. Podobnie jak w przypadku testów cena jest stała. Nie zdając egzaminu należy liczyć się z kolejnym tego rzędu wydatkiem.
  • Wydanie dokumentu prawa jazdy: 100,50 zł. Ostatni i najprzyjemniejszy koszt – czyli zamówienie tzw. “plastiku”.

Ile kosztuje prawo jazdy? Podsumujemy wydatki:


+ badanie lekarskie: 200 zł,
+ zdjęcie: 30 zł,
+ kurs w szkole plus materiały: 1900 zł
+ 2 godziny dodatkowych jazd: 100 zł
+ egzamin z teorii: 30 zł
+ egzamin praktyczny: 140 zł
+ opłata za wydanie dokumentu 100,50 zł


suma = 2500,50 zł ( w założeniu zdania egzaminów za pierwszym razem i przy dokupieniu dwóch dodatkowych jazd przed egzaminem.

koszt prawa jazdy

Aby uzyskać więcej informacji „z pierwszej ręki” warto dołączyć do ogólnopolskiej grupy na facebooku, gdzie poznasz kursantów oraz instruktorów nauki jazdy. Zapytaj o dobry OSK w Twoim mieście i dowiedz się ile kosztuje prawo jazdy w Twojej okolicy.