Gdzie zrobić badania na prawo jazdy?

Gdzie zrobić badania na prawo jazdy?

Przymierzasz się do zdobycia prawa jazdy, dlatego już ćwiczysz testy na prawo jazdy. Super sprawa! Ale przed Tobą jeden z pierwszych kroków, czyli badania lekarskie. Podpowiemy Ci, gdzie zrobić badania na prawo jazdy.
Mamy na nie odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają kursanci zanim zapiszą się na badania.

U jakiego lekarza robi się badania?

Badania do prawa jazdy wykonasz u lekarza medycyny pracy, dlatego, że oni mają uprawnienia do przeprowadzania takich badań. Znajdziesz ich w przychodniach medycyny pracy lub ośrodkach zdrowia.
Jak znaleźć lekarza u którego zrobisz konieczne badania? W pierwszej kolejności warto zapytać w ośrodku szkolenia kierowców. Jest szansa, że uda Ci się wynegocjować niższą cenę za badanie lub zniżkę za cenę kursu.

Czym są badania lekarskie na prawo jazdy?

Badania lekarskie to sprawdzenie, czy nie ma przeciwwskazań medycznych do prowadzenia pojazdu. Są one niezbędne dla każdego, kto chce uzyskać prawo jazdy. Warto się do nich odpowiednio przygotować.
Badanie lekarskie zwykle trwa tylko kilka minut. Sprawdzane są podstawowe funkcje życiowe: wzrok, słuch, równowaga, sprawność ruchowa, a także stan układu nerwowego, oddechowego i sercowo-naczyniowego. Lekarz oceni też Twój ogólny stan zdrowia. Musisz być gotów na szczegółowy wywiad, który może ujawnić problemy niewidoczne podczas standardowego badania. Ważna jest również ocena Twojego stanu psychicznego.

Skierowanie na badania. Czy skierowanie jest potrzebne?

Do badań na prawo jazdy skierowanie nie jest wymagane. Możesz udać się bezpośrednio do wybranego lekarza medycyny pracy.

Koszty badań. Ile to kosztuje?

Ile kosztuje wizyta u lekarza na prawo jazdy? Ceny mogą się różnić, ale w 2023 roku badanie lekarskie na prawo jazdy kosztuje średnio od 100 do 200 zł. Ceny zależą od miejsca i lekarza.

Okulista a prawo jazdy

Czy każdy okulista może wydać zaświadczenie? Tak, ale musi być to okulista z uprawnieniami do przeprowadzania badań dla kierowców. Ważne, by sprawdzić, czy okulista ma takie uprawnienia.

Podsumowanie

Zanim ruszysz na kurs prawa jazdy, badania lekarskie są pierwszym krokiem. Pamiętaj, że nie potrzebujesz skierowania, a koszt badań to inwestycja w Twoją przyszłość za kierownicą. Wybierz lekarza z uprawnieniami i nie zapomnij sprawdzić ważności badań. Teraz już wiesz, jak zacząć swoją przygodę z prawem jazdy. Powodzeniana egzaminach i zapraszamy na kanał Zdamyto na YouTube!