Ile kosztuje prawo jazdy?

Jeżeli planujesz właśnie zdobyć dokument prawa jazdy na pewno zastanawiasz się ile to będzie kosztować? Poniższe informację pomogą Tobie oszacować koszt prawa jazdy, a następnie ustalić budżet jeszcze przed przystąpieniem do egzaminu. Dowiesz się w przybliżeniu ile kosztuje prawo jazdy w Twoim mieście.

Należy przyjąć, że cena końcowa kursu na prawo jazdy zależy od wielu czynników, natomiast w tym artykule postaramy się zebrać je w porządku chronologicznym. Cena może zdecydowanie się od siebie różnić nawet ze względu na region polski, w którym zamieszkujesz.

Jakie koszty krok po kroku należy ponieść?

  • Badania lekarskie: trzeba wykonać obowiązkowe badanie u lekarza, który potwierdzi Twoje predyspozycje zdrowotne do prowadzenia pojazdów. Koszt takiej wizyty to ok. 200 zł.
  • Fotografia do dokumentu: każdy profesjonalny fotograf będzie wiedział jakie zdjęcie wykonać na potrzeby prawa jazdy. Koszt waha się od 20 zł do 50 zł.
  • Materiały do nauki teorii i przepisów ruchu drogowego, czyli podręcznik kursanta z aktualnymi testami na prawo jazdy. Jeżeli sam zdecydujesz się przygotowywać do egzaminu teoretycznego musisz zakupić materiały. Ceny dobrych zestawów np. książka z testami online i w aplikacji na smartfon wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. ZdamyTo oferuje także Pakiet z lekcjami live z instruktorem przez internet (zobacz ten Pakiet).
  • Koszt kursu w szkole jazdy (ośrodku szkolenia kierowców), ale ten koszt należy do najbardziej zróżnicowanych i zależy przede wszystkim od oferty danej szkoły, ale także jej lokalizacji. Poniżej tabela z cenami za kurs z przykładowych miast. Jeżeli wybierasz szkołę już po zdanych testach na prawo jazdy to odejdzie koszt wykładów więc należy przyjąć, że cena będzie niższa.

tabela przedstawiająca uśrednione ceny kursu kat. B 

miastocena
Warszawa2600
Kraków2500
Rybnik2500
Szczecin 2500
Zakopane 2100
Legnica1900
Siedlce1900
Radomsko1800
Chełm1600
  • Koszt egzaminu z teorii: 30 zł. Cena jest ustalona i równa w całym kraju.
  • Koszt egzaminu praktycznego: 140 zł. Podobnie jak w przypadku testów cena jest stała. Nie zdając egzaminu należy liczyć się z kolejnym tego rzędu wydatkiem.
  • Wydanie dokumentu prawa jazdy: 100,50 zł. Ostatni i najprzyjemniejszy koszt – czyli zamówienie tzw. “plastiku”.

Ile kosztuje prawo jazdy? Podsumujemy wydatki:


+ badanie lekarskie: 200 zł,
+ zdjęcie: 30 zł,
+ kurs w szkole plus materiały: 1900 zł
+ 2 godziny dodatkowych jazd: 100 zł
+ egzamin z teorii: 30 zł
+ egzamin praktyczny: 140 zł
+ opłata za wydanie dokumentu 100,50 zł


suma = 2500,50 zł ( w założeniu zdania egzaminów za pierwszym razem i przy dokupieniu dwóch dodatkowych jazd przed egzaminem.

Aby uzyskać więcej informacji „z pierwszej ręki” warto dołączyć do ogólnopolskiej grupy na facebooku, gdzie poznasz kursantów oraz instruktorów nauki jazdy. Zapytaj o dobry OSK w Twoim mieście i dowiedz się ile kosztuje prawo jazdy w Twojej okolicy.