Czy w tej sytuacji masz prawo użyć sygnału dźwiękowego, aby ostrzec pieszego o niebezpieczeństwie?

Odpowiedź:

Uzasadnienie:

Zabrania się używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem. W tej sytuacji pieszy wychodzi nagle zza autobusu na jezdnie i powinieneś ostrzec pieszego sygnałem dźwiękowym o niebezpieczeństwie.

Podstawa prawna:

Art. 29 ust.1, w zw. z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.)

Statystyki tego pytania z ostatnich miesięcy

Miesiąc Odpowiedzi
Prawidłowe (%) Błedne (%) Łącznie
2020-08 661 (71%) 276 (29%) 937
2020-07 3017 (71%) 1219 (29%) 4236
2020-06 3164 (74%) 1139 (26%) 4303
2020-05 592 (76%) 188 (24%) 780
2020-04 211 (85%) 36 (15%) 247
2020-03 1967 (88%) 273 (12%) 2240
2020-02 2874 (73%) 1077 (27%) 3951
2020-01 3129 (72%) 1222 (28%) 4351
2019-12 2112 (70%) 900 (30%) 3012
2019-11 3057 (72%) 1205 (28%) 4262
2019-10 3145 (70%) 1367 (30%) 4512
2019-09 3359 (71%) 1370 (29%) 4729
2019-08 3672 (72%) 1396 (28%) 5068
2019-07 4315 (72%) 1704 (28%) 6019
2019-06 3632 (73%) 1376 (27%) 5008
2019-05 4159 (73%) 1506 (27%) 5665
2019-04 3993 (72%) 1544 (28%) 5537
2019-03 4754 (72%) 1852 (28%) 6606
2019-02 4579 (74%) 1645 (26%) 6224
2019-01 4833 (73%) 1786 (27%) 6619
Łącznie 61225 (73%) 23081 (27%) 84306

Pytanie należy do kategorii:

Zawartość naszej bazy jest zgodna z tą, wg. której przeprowadzane są egzaminy w WORD.
Przypisania pytań do kategorii także są identyczne jak te występujące w WORD.
Zwróć uwagę, że wiele pytań specjalistycznych należy tylko do jednej kategorii prawa jazdy, a pytania z działów dot. wiedzy podstawowej często przypisane są do kilku lub wszystkich kategorii.

Działy tematyczne:

  • Używanie świateł zewnętrznych i sygnałów pojazdu

Testy podsumowujące (e-kurs):

  • Używanie sygnałów pojazdu
Żaden przykład e-kursu nie wskazuje na to pytanie. Brak znaków powiązanych z pytaniem.