Plik: 10386 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Kategoria B uprawnia do kierowania:

pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu); pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką (do 750kg DMC); pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą inną niż lekka pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg a kierowca powinen zdać dodatkowy egzamin praktyczny potwierdzony wpisem do prawa jazdy; ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej (do 750kg dmc); pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM; motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.
Plik: 10289 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Wymagany minimalny wiek do kierowania wynosi 18 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A2, B, B+E, C1 i C1+E.

Prawo jazdy kategorii B można uzyskać jeżeli:

masz min. 18 lat;  uzyskasz orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem; odbędziesz niezbędne dla tej kategorii szkolenie; zdasz z wynikiem pozytywnym egzamin na prawo jazdy.
Plik: 10415 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Kategoria B1 uprawnia do kierowania:

czterokołowcem, czyli pojazdem samochodowym z wyłączeniem samochodu osobowego, autobusu i motocykla o masie własnej nie przekraczającej 550kg (przy przewozie rzeczy) lub 400 kg (przy przewozie osób); motorowerem (pojemność silnika spalinowego do 50 cm3 lub moc silnika elektrycznego do 4kW, prędkość maks. 45 km/h).

Kategoria B+E uprawnia do kierowania:

pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla; pojazdem samochodowym wymienionym powyżej wraz z przyczepą lekką (czyli taką, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg); zestawem pojazdów, składającym się z pojazdu samochodowego wymienionego powyżej i przyczepy innej niż lekka; pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

 Kategoria B z kodem 96 uprawnia do kierowania:

pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla; pojazdem samochodowym wymienionym powyżej wraz z przyczepą lekką (czyli taką, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg); zestawem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 4,25 t, składającym się z pojazdu samochodowego wymienionego powyżej i przyczepy innej niż lekka; pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.
Plik: 10296 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Część teoretyczna to egzamin przeprowadzany w formie testów jednokrotnego wyboru.

I. 20 pytań z wiedzy podstawowej, gdzie do wyboru są dwie odpowiedzi TAK lub NIE, a na przeczytanie treści pytania jest 20 sekund, po czym na udzielenie odpowiedzi 15 sekund.

II. 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy, gdzie należy wybrać jedną z trzech odpowiedzi A, B, C natomiast na przeczytanie pytania i udzielenie odpowiedzi jest 50 sekund.

Plik: 10298 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Część praktyczna polega na sprawdzenia umiejętności w zakresie zgodnego z przepisami, bezpiecznego, sprawnego i nieutrudniającego innym uczestnikom ruchu poruszania się, odpowiednio do uprawnienia, o które ubiega się osoba zdająca egzamin.

Pierwsza część praktyczna egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy jest przeprowadzana na placu manewrowym wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, gdzie sprawdzane są podstawowe umiejętności panowania nad pojazdem.

Druga część praktyczna odbywa się w ruchu drogowym na drogach publicznych w zakresie obejmującym sprawdzenie pozostałych umiejętności. 

Strona 1 z 1