
Wysokość pojazdu z ładunkiem nie może przekraczać 4 metry.

Urządzenia służące do mocowania ładunku powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy.

Ładunek sypki może być umieszczony tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej dodatkowo odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę.

Klasyfikacja transportowa ładunków umożliwia podejmowanie przez przewoźnika odpowiednich decyzji w organizowaniu transportu. Taką klasyfikację można przeprowadzić na podstawie różnych kryteriów.
Do najważniejszych z nich należy zaliczyć kryteria m.in.:a) naturalnej podatności przewozowej pozwalającej określić ładunki wrażliwe na warunki i czas transportu, np. ładunki niebezpieczne;b) technicznej podatności przewozowej, czyli cechy zewnętrzne i właściwości wewnętrzne, np. ciała stałe, gazy, płyny;c) podstawowych sposobów załadunku np. napełnianie, nasypywanie, podnoszenie i wciąganie ładunku;d) wielkości ładunków np. drobne, całopojazdowe, ponadgabarytowe.e) ekonomicznej podatności ładunku np. mało, średnio i wysokowartościowe.

Opakowania wykonywane są z drewna, metalu, papieru lub tworzyw sztucznych.
Zadania opakowania to:a) ułatwianie składowania, magazynowania, transportu, sprzedaży i użytkowania;- ochrona produktu przed czynnikami zewnętrznymi;b) ochrona użytkownika i otoczenia przed szkodliwym działaniem produktu;c) ochrona ładunku przed kradzieżą;d) informowanie o parametrach i właściwościach ładunku.

Paleta jest to płaska płyta określonej wysokości służąca do układania, piętrzenia i składowania oraz przemieszczania ładunków. Paleta jest przystosowana do przenoszenia za pomocą wózków widłowych lub innych przystosowanych do tej funkcji urządzeń.
Najogólniej palety można podzielić na płaskie i skrzyniowe, ale szczegółowa klasyfikacja obejmuje kilkaset odmian palet.

Kontenery to opakowanie transportowe w formie prostopadłościanów o znormalizowanych wymiarach, a także wysokiej wytrzymałości i trwałości, dużej sztywności i szczelności.
Kontener umożliwia przemieszczanie ładunków różnymi środkami transportu, bez konieczności ich przeładowywania.
Kontenery chronią ładunek od uderzeń i innych oddziaływań mechanicznych, przed nadmierną wymianą ciepła, działaniem światła i wilgotności.
W niektórych rozwiązaniach kontenery umożliwiają utrzymanie określonego mikroklimatu w jego wnętrzu.

Podstawowe wymagania dotyczące wymiarów, masy, wytrzymałości i funkcjonalności kontenerów są zawarte w normach ISO.
W czasie wykorzystania kontenerów do transportu istotny jest stan ogólny stan kontenera i jego szczelność.
W ramach umowy TIR wymagania stawiane kontenerom w ramach transportu międzynarodowego powinny być one zbudowane tak, aby:a) żaden towar nie mógł być wyjęty z zamkniętej części kontenera bez pozostawienia widocznych śladów włamania lub zerwania zamknięcia celnego;b) zamknięcie celne mogło być nałożone prosto i skutecznie;c) nie zawierał żadnej ukrytej przestrzeni w której można schować towary, miejsca mogące pomieścić towar powinny być łatwo dostępne dla kontroli celnej.

Jakość usług transportowych często oceniana jest na podstawie kryteriów:a) właściwy towar;b) właściwa ilość;c) właściwa jakość;d) właściwy czas dostawy;e) dostarczenie na właściwe miejsce;f) optymalne koszty dostawy.

Możliwe przyczyny uszkodzenia ładunku:a) wadliwe opakowanie ładunku;b) niewłaściwy załadunek;c) niewłaściwy rozładunek;d) niewłaściwe rozmieszczenie ładunku;e) niewłaściwe mocowanie ładunku na pojeździe;f) złe składowanie i przechowywanie.

Rozmieszczenie ładunku na pojeździe ma wpływ na:
- obciążenie i stateczność pojazdu;
- sposób zabezpieczenia ładunku;
- ochronę ładunku przed oddziaływaniem zewnętrznym.

Zasady rozmieszczenia ładunku na pojeździe:1) Rozmieszczenie ładunku nie powinno powodować przekroczenia maksymalnych nacisków osi kół określonych przez producenta.2) Równomierne obciążenie podłogi nadwozia.3) Ładunki w sztukach o dużej masie, jeżeli nie zajmują całej powierzchni ładunkowej powinny być rozmieszczone i umocowane po środku.4) Środek masy ładunku powinien znajdować się możliwie nisko nad podłogą nadwozia. W sytuacji, gdy ładunek jest niejednorodny i jest układany w kilku warstwach to sztuki o największej gęstości powinno umieszczać się na najniżej.5) Środek masy ładunku w kontenerze powinien być położony blisko jego środka.
Strona 3 z 4