Plik: 10375 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Dla współczesnych motocykli dostępne jest bardzo różnorodne ogumienie. Opony różnią się od siebie budową, wymiarami (średnicą, grubością i wysokością) oraz bieżnikiem. 

Zużycie opony motocyklowej można rozpoznać po zmniejszeniu wysokości bieżnika od poziomu wskaźników kontrolnych, które powinny być rozmieszczone po całym obwodzie opony. Opony w których widoczne jest zestarzenie się gumy, stwardnienie bieżnika, spękania boków opony lub punktowe starcie bieżnika wynikające złym wyważeniem koła także nie nadają się do użytku. 

Plik: 10355 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Bieżnik opony motocykla powinien odpowiadać przeznaczeniu tego motocykla.

Pod względem budowy wewnętrznej i zewnętrznej opony dzieli się na:

1) diagonalne – nici kordu osnowy krzyżują się;

2) radialne – nici kordu osnowy rozmieszczone są promieniowo w pierwszej warstwie i odwodowo e drugiej warstwie;

Najbardziej rozpowszechnionym rozmiarem kół motocyklowych jest 18 cali, a w małych skuterach i motorowerach 10 cali.  

Plik: 10364 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Wpływ ciśnienia powietrza na zużycie bieżnika i właściwości trakcyjne motoroweru lub motocykla.

Należy zadbać o to, aby w oponie utrzymane było odpowiednie ciśnienie, które jest określone w instrukcji obsługi pojazdu lub producenta ogumienia. Gdy ciśnienie w oponie jest zbyt wysokie odczuwalny jest słabszy efekt hamowania oraz gorszy komfort jazdy.

Natomiast zbyt małe ciśnienie jest częstym powodem występowania pełzania koła w czasie jazdy na zakręcie. Pełzanie koła trudnią prawidłową i szybką reakcje na poślizg. 

Plik: 10358 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Amortyzatory  to elementy zawieszenia motocykla, a ich celem jest tłumienie drgań nadwozia i poprawa komfortu eksploatacji.

Amortyzatory – zasada działania.

Pierwszym etapem pracy amortyzatora jest ściskanie. W momencie gdy tłoczysko jest naciskane, olej przepływa przez kanaliki do przestrzeni nad tłokiem. Proces ten zmniejsza ilość miejsca dostępnego w cylindrze dla oleju. Nadmiar cieczy tłoczony jest przez zawór denny do zbiornika wyrównawczego. Powstałe opory przepływu oleju przez wspomniany zawór denny powodują tłumienie podczas ściskania amortyzatora.

Drugim etapem pracy amortyzatora jest odbicie, które polega na wyciąganiu tłoczyska z cylindra. Następuje zwiększenie ciśnienia oleju znajdującego się nad tłokiem. Ciecz tłumiąca przepływa z oporem przez kanaliki, zawory. Powodują one tłumienie przy odbiciu amortyzatora. Olej nagromadzony w zbiorniku wyrównawczym przepływa przez zawór denny w celu wyrównania objętości tłoczyska wysuwającego się z cylindra roboczego.

Strona 1 z 1