prawo jazdy kat AM

Mam kat AM. Czym mogę jeździć?

Posiadanie prawo jazdy to wielka odpowiedzialność, ale również swoboda i możliwość przemieszczania się na własnych warunkach. Jeśli posiadasz kat AM, zapewne zastanawiasz się, czym dokładnie możesz jeździć.
W tym artykule odpowiemy na to pytanie, przyglądając się bliżej uprawnieniom kategorii AM. Czy testy na prawo jazdy AM są trudne?

Kategoria AM uprawnia do kierowania:

Motorowerem: Tak jak motorower ROMET ZK50 H3 -01 -00 czy PIAGGIO C25. W przypadku tych pojazdów, pojemność silnika spalinowego nie może przekraczać 50 cm3 lub moc silnika elektrycznego 4kW. Maksymalna prędkość motoroweru, który możesz prowadzić to 45 km/h.
Czterokołowcem lekkim: Mowa tu o pojazdach o masie własnej do 350kg, które mogą osiągnąć prędkość maks. 45 km/h.

Podobnie do innych kategorii, kategoria AM ma swoje specyficzne wymagania, które trzeba spełnić, aby uzyskać takie uprawnienia:

  • Wiek: Kategoria AM od ilu lat? Aby rozpocząć szkolenie na prawo jazdy w tej kategorii, musisz mieć co najmniej 14 lat.
  • Zgoda: Jeżeli nie masz jeszcze 18 lat, konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.
  • Szkolenie i egzamin: Po zdobyciu odpowiednich dokumentów, takich jak orzeczenie lekarskie i profil kandydata na kierowcę (PKK), udasz się na szkolenie, a potem przystąpisz do egzaminu państwowego.

Ciekawostką jest, że jeśli egzamin zostanie przeprowadzony na pojeździe z automatyczną skrzynią biegów. W Twoim prawie jazdy zostanie uwidoczniony kod ograniczenia – 78, co oznacza wyłączenie pojazdów z automatyczną skrzynią biegów.

W przeciwieństwie do innych kategorii, kategoria AM skupia się głównie na mniejszych pojazdach, które są idealne do poruszania się po miejskich ulicach. Na przykład motorowery takie jak ROMET ZK50 H3 -01 -00 czy PIAGGIO C25 to doskonałe rozwiązania dla młodszych kierowców, którzy chcą poczuć smak wolności na drodze.

Podsumowując, jeśli posiadasz prawo jazdy kategorii AM, masz możliwość kierowania motorowerem czy lekkim pojazdem czterokołowym. Pamiętaj jednak, aby zawsze przestrzegać przepisów ruchu drogowego i jeździć z ostrożnością. Bez wątpienia, posiadanie takich uprawnień otwiera przed Tobą wiele drzwi do świata mobilności. Poznaj osoby, które robią właśnie prawo jazdy kat AM w Twoim mieście. Dołącz do grupy na fb.