automatyczna skrzynia biegów

Jak jeździć automatem?

Porady dla początkujących kierowców oraz osób, które nigdy nie jeździły autem z automatyczną skrzynią biegów. Jak jeździć automatem?

Jeżeli wcześniej jeździłeś tylko samochodem z manualną skrzynią biegów, przesiadka na „automat” może wydać się odrobinę onieśmielająca. Jednak spokojnie! Jazda z automatyczną skrzynią biegów jest prostsza, niż może się wydawać. W tym artykule znajdziesz podstawowe wskazówki, które pomogą Ci poczuć się pewniej za kierownicą auta z „automatem”.

Pamiętaj testy na prawo jazdy są takie same zarówno dla zdających egzaminy na automat i skrzynie manualną.

1. Poznaj oznaczenia na dźwigni zmiany biegów:

P (Parking) – blokuje koła, używaj gdy parkujesz.
R (Reverse) – wsteczny bieg.
N (Neutral) – bieg jałowy. Auto nie jedzie, ale silnik pracuje.
D (Drive) – jazda do przodu. Skrzynia sama dobiera odpowiedni bieg.
S (Sport) – tryb sportowy, dla bardziej dynamicznej jazdy.
L (Low) – najniższy bieg, używany w trudnych warunkach, np. na stromych podjazdach.

2. Pamiętaj o hamulcu:

Zanim przestawisz dźwignię biegów z pozycji „P” na inną, zawsze wciskaj pedał hamulca.

3. Nie używaj dwóch nóg:

W przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów nie ma potrzeby używania lewej nogi do wciskania sprzęgła. Całą obsługę pedałów wykonuj prawą nogą – hamulec i gaz.

4. Wykorzystaj tryb „manualny”:

Wiele nowoczesnych aut z automatyczną skrzynią oferuje tryb manualnej zmiany biegów. Możesz go użyć, gdy chcesz mieć większą kontrolę nad pojazdem, np. podczas zjazdów z górskich tras.

5. Pamiętaj o hamowaniu silnikiem:

Podczas zjazdu z górskich tras, zamiast ciągłego hamowania, można użyć niższego biegu w trybie manualnym, co pozwala na hamowanie silnikiem.

6. Nie przełączaj biegu w trakcie jazdy:

Jeżeli potrzebujesz zmienić bieg (np. z „D” na „R”) zatrzymaj samochód.

7. Daj skrzyni pracować:

Jednym z głównych atutów skrzyni automatycznej jest to, że sama dobiera odpowiedni bieg. Nie musisz się martwić, kiedy zmienić bieg – skrzynia zrobi to za Ciebie.

8. Relaksuj się:

Jazda samochodem z automatyczną skrzynią biegów jest mniej stresująca, gdyż eliminuje konieczność ciągłej zmiany biegów. Skup się na drodze i ciesz się płynnością jazdy.

Podsumowując:

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z „automatem”, nie martw się! Po krótkim czasie przekonasz się, że jazda samochodem z automatyczną skrzynią biegów jest intuicyjna i przyjemna. Wiele osób, które raz przesiadły się na „automat”, nie wyobraża sobie powrotu do manualnej skrzyni. Szczególnie w miejskich korkach!

Poznaj kursantów, którzy zdawali prawko na automatycznej skrzyni biegów. Dołącz do grupy na fb i dowiedz się jak jeździć automatem na egzaminie.