znak STOP

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu?

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu? Skrzyżowania i zasady pierwszeństwa na nich są zmorą większości kursantów przygotowujących się do zdania egzaminu na prawo jazdy. Pytania obejmujące pierwszeństwo sprawiają trudności w testach na prawo jazdy. Wymuszenie pierwszeństwa jest częstym powodem oblania egzaminu praktycznego. Jak nauczyć się skrzyżowań? Poznaj rodzaje skrzyżowań i opanuj panujące na nich zasady.

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu?
wjazd na skrzyżowanie ze znakiem uwaga ustąp pierwszeństwa

Co to jest skrzyżowanie i jakie są rodzaje skrzyżowań?

Zacznijmy od podstaw, czyli jak zrozumieć skrzyżowania. Tylko na drogach szybkiego ruchu nie ma skrzyżowań. Skrzyżowanie to przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową. Nie jest skrzyżowaniem także przecięcie drogi stanowiącej dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze z drogą wewnętrzną.

Można rozróżnić podział skrzyżowań ze względu na kształt. Popularnymi typami są: skrzyżowania w kształcie liter Y (tzw. rozwidlenie), skrzyżowanie w kształcie litery T, skrzyżowanie w kształcie litery X, oraz skrzyżowanie o ruchu okrężnym (tzw. rondo).

Drugi podział skrzyżowań jest oparty na pierwszeństwie przejazdu. Mamy tu:

  • Skrzyżowania równorzędne: w Polsce wszystkie skrzyżowania są równorzędne, jeżeli znaki lub sygnały drogowe nie ustalają pierwszeństwa dla któregoś z kierunków.

Pierwszeństwo przejazdu na takim skrzyżowaniu ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony. Jeżeli wykonuje się skręt w lewo, należy także ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Zasada prawej ręki nie dotyczy pojazdów szynowych i uprzywilejowanych, które mają pierwszeństwo niezależnie od kierunku, z którego nadjeżdżają.

  • Skrzyżowania bezkolizyjne zasady: zmiana kierunku jazdy na tych skrzyżowaniach odbywa się w sposób bezkolizyjny w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego, skrzyżowanie bezkolizyjne realizuje się poprzez stosowanie sygnalizacji kierunkowej lub stosując sygnalizację fazową (dozwolony wjazd tylko z jednego kierunku skrzyżowania) przy braku ruchu pieszego i rowerowego.
Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu z sygnalizacją?
skrzyżowanie z sygnalizacją bezkolizyjną
  • Skrzyżowania nierównorzędne: na tych skrzyżowaniach o pierwszeństwie decydują znaki, Twoje powodzenie na takich skrzyżowaniach zależy od znajomości znaków drogowych.

  • Skrzyżowania o ruchu kierowanym: o pierwszeństwie decyduje tu sygnalizacja świetlna. Teoretycznie nie sprawiają tyle kłopotów co te ze znakami, ale to nie znaczy że i tu błędy na egzaminie się zdarzają.

Jak zrozumieć skrzyżowania? Jak nauczyć się skrzyżowań?

Kluczem do celu jest dobra znajomość znaków oraz znajomość ich hierarchii. Znajomość znaków określających pierwszeństwo (i nie tylko) to podstawa i absolutne minimum, aby móc poruszać się pojazdem po drogach. Bardzo pomocnym rozwiązaniem jest nauka przy pomocy ruchomych animacji. Animacje najlepiej pokazują ruch pojazdów na skrzyżowaniach. Kilkadziesiąt animacji z takimi sytuacjami jest dostępnych w EKURSie ZdamyTo.
Równie ważna jest także interakcja z instruktorem/wykładowcą. Dzięki lekcjom live prowadzonym przez Grzegorza Wójcika można zadać pytanie bezpośrednio do fachowca i swoje rozwiać wątpliwości. Takie lekcje dostępne są np. dla posiadaczy Pakietu Platynowego ZdamyTo. Wejdź na grupę fb prowadzoną przez Grzegorza i zapytaj „Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu?”, które interesuje Cię w Twoim mieście.

Kurs na prawo jazdy

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu? Jaka tematyka budzi szczególne zainteresowanie? 

Dużo wątpliwości i pytań budzą pojazdy szynowe. Jak to jest z pojazdami szynowymi na skrzyżowaniach? Czy tramwaj ma zawsze pierwszeństwo?

Pojazd szynowy na skrzyżowaniu

Tramwaj, jako pojazd szynowy, ma bezwzględne pierwszeństwo z wyjątkiem sytuacji, gdy ze znaków lub sygnałów wynika inny sposób zachowania. Tramwaj, ktory włącza się do ruchu, np. wjeżdża na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli tramwajowej, także nie ma pierwszeństwa.

Zasady pierwszeństwa na skrzyżowaniach nie są więc wbrew pozorom skomplikowane. Jeżeli skorzystamy z dobrych materiałów do nauki teorii oraz fachowego kursu praktycznego nie powinny sprawić problemów na egzaminie na prawo jazdy.

@grzegorzinstruktor

Robisz kurs nauki jazdy? To odpowiedz – jaka tu będzie kolejność przejazdu❓❓❓ #testynaprawojazdy #naukajazdy #kodeksdrogowy #szkolajazdy

♬ oryginalny dźwięk – grzegorzinstruktor – grzegorzinstruktor