ekurs zdamyto policjant

Jak sprawdzić ilość punktów karnych?

Bez wątpienia kierowca, który popełnił wykroczenie musi liczyć się nie tylko z mandatem, ale także tym iż otrzyma punkty karne. W wyniku przekroczenia punktów karnych można nawet stracić prawo jazdy. Jak sprawdzić ilość punktów karnych?

Skontrolować nasze konto można zarówno stacjonarnie czyli w komisariacie policji jak i przez internet.

Jak sprawdzić ile mam punktów karnych metodą tradycyjną?

Jeżeli nie mamy dostępu do sieci internetowej lub nie korzystamy z profilu zaufanego stan naszego konta punktów karnych można sprawdzić na posterunku policji, u funkcjonariusza. Istotnie jest to metoda łatwa, jedyne co musimy zrobić to samodzielnie udać się na pobliski komisariat. Można skontrolować jedynie swoje punkty, nie ma opcji pozyskać informacji ile punktów ma ktoś inny. Oczywiście jest to usługa bezpłatna z wyjątkiem sytuacji gdy chcesz otrzymać pisemne zaświadczenie z informacją o liczbie punktów karnych. Za takie zaświadczenie zapłacimy 17 złotych.

Jak sprawdzić ilość punktów karnych przez internet?

ilość punktów karnych

Do sprawdzenia ilości punktów przez internet potrzebny jest dostęp do profilu zaufanego. Jeżeli jeszcze nigdy z niego nie korzystaliśmy to bez wątpienia warto się przełamać. Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego, tu możesz sprawdzić jak to zrobić.

Od czego zacząć?

  1. Wejdź na oficjalną stronę gov.
  2. Kliknij przycisk Sprawdź swoje punkty karne.

3. W wyniku tego przeniesiemy zostaniemy do logowania do profilu zaufanego w serwisie obywatel.gov.pl i po chwili otrzymamy informację o posiadanych punktach karnych. Jest nawet opcja pobrania informacji w pliku PDF.

brak punktów karnych

Ile można mieć maksymalnie punktów karnych?

Zastanawiasz się ile można maksymalnie posiadać punktów karnych?

  • 24 punktów dla posiadaczy prawa jazdy od ponad roku,
  • 20 punktów dla świeżych kierowców (prawo jazdy niej niż rok).

Osoba, która przekroczy 24 punkty posiadając prawo jazdy ponad rok zostanie skierowana na egzamin sprawdzający kwalifikacje (to taki sam egzamin, jak ten na prawo jazdy) oraz na badanie psychologiczne. Jeżeli nie uda się zdać egzaminu lub badań, starosta cofnie uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Jak skutecznie przygotować się do egzaminu i zdać pisaliśmy niedawno.

Po przekroczeniu 20 punktów przez posiadacza prawa jady krócej niż rok starosta od razu cofnie wszystkie uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Kiedy punkty karne zostaną usunięte?

Na koniec warto wspomnieć o „ważności” otrzymanych punktów. Godne uwagi jest to, że punkty zostaną usunięte po roku od dnia popełnienia naruszenia. Istnieje jednak szansa zmniejszenia punktów poprzez odbycie szkolenia w WORDach. Kierowca naruszający przepisy ruchu drogowego, a więc taki który otrzymał punkty karne, może na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu, którego odbycie spowoduje zmniejszenie liczby punktów karnych o sześć.