dokument prawa jazdy

Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy? Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie prowadząc samochód osobowy? Czy trzeba mieć dokument prawa jazdy przy sobie?

Poprzednio, kilka lat temu kierujący pojazdem miał obowiązek posiadać przy sobie nie tylko prawo jazdy, ale też dowód rejestracyjny i aktualną polisę ubezpieczeniową OC. W rezultacie za brak dokumentów policjant mógł ukarać kierowcę mandatem. Ze względu na postępującą cyfryzację stopniowo te obowiązki zdjęto. Przy okazji zmian w przepisach zmieniła się także baza egzaminacyjna.

Już od 1 października 2018 nie trzeba już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Istotnie z tym samym czasie usunięto także obowiązek posiadania przy sobie potwierdzenia opłacenia obowiązkowej polisy OC.

Jeszcze bardziej ułatwiono życie kierującym w 2020 roku ponieważ od 5 grudnia zniesiono zapis iż należy mieć przy sobie dokument prawa jazdy. Policjant w ramach standardowej kontroli drogowej nie poprosi już więc o powyższe dokumenty. Tym bardziej nie musimy już obawiać się mandatu z powodu braku dokumentów.

Czy po zdaniu egzaminu mogę prowadzić auto?

Na naszej grupie zrzeszającej kursantów na fb często pytacie: czy mogę prowadzić auto już po zaliczeniu egzaminu, ale bez odebrania prawa jazdy? Fakt, że nie trzeba wozić ze sobą dokumentów nie oznacza, że nie trzeba ich posiadać. Zdany egzamin uruchamia proces wydania dokumentu. W systemie infocar można śledzić na bieżąco na jakim etapie produkcji znajduje się dokument. Zdecydowanie warto uzbroić się w cierpliwość i poczekać jeszcze ten tydzień dłużej. Czy na pewno chcesz odbyć swoją pierwszą samodzielną jazdę stresując się, że zostaniesz ukarany przez policję? Kierowca zostaje wpisany do systemu jako posiadacz prawa jazdy dopiero po fizycznym odebraniu dokumentu.

Co z zgubionym dokumentem prawa jazdy?

Czy trzeba mieć prawo jazdy przy sobie? A co jeśli zgubisz dokument? Przede wszystkim należy zgłosić takie zagubienie do bazy dokumentów zastrzeżonych. Z pewnością nie musisz martwić się wtedy, że ktoś trzeci wykorzysta dokument tożsamości do jakiś niecnych celów. Następnie postaraj się o wyrobienie wtórnika dokumentu. Niewątpliwie nie warto z tym czekać jeżeli masz pewność, że poprzedni dokument przepadł. Oczywiście dziś wyrobienie wtórnika jest możliwe nawet przez internet przez ePUAP.

Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Czy można jeździć bez dokumentu prawa jazdy? Reasumując można dziś poruszać się bez dokumentu prawa jazdy, nie trzeba go mieć cały czas przy sobie. Podczas ewentualnej kontroli patrol policji odnajdzie dane kierowcy w swoim systemie. Z pewnością jest to zmiana na plus.