Szepietowska, Kleczewska

>
<
Skala: + -
Obrót: °

Trudność: (Średnio: 2.5)

Porady do skrzyżowania

Animowana porada , sytuacja ze skrzyżowania

Animacja: skrzyżowanie Kleczewska - Szepietowska

Skrzyżowanie dróg równorzędnych, gdzie zastosujemy zasadę ogólną: będziemy ustępować pojazdom zbliżającym się z prawej strony.
Na takich skrzyżowaniach bardzo ważne jest aby nie wjeżdżać na skrzyżowanie przy braku możliwości opuszczenia skrzyżowania.
Czyli widząc zbliżający się z prawej strony pojazd – zatrzymujemy przed linią warunkowego zatrzymania.
Widząc zatrzymany po prawej stronie pojazd przed linią warunkowego zatrzymania – zachowując szczególną ostrożność będziemy mogli obok niego przejeżdżać bo on może nie mieć możliwości jazdy i stoi tam aby nie blokować skrzyżowania.
Czyli stojąc przed skrzyżowaniem ustępujemy pierwszeństwa pojazdom z prawej i pozwalamy jechać tym z lewej :)
Twoja przegladarka nie obsluguje Flash!

Bardzo ważne jest poprawne zachowanie w sytuacjach równorzędnych.

Zbliżając się pokazujemy kierunkowskazem zamiar zmiany pasa, kierunku (jazda na wprost bez kierunkowskazu). Zwalniamy w zależności od widoczności pojazdów prawej - przy braku widoczności do zatrzymania włącznie.
To zwolnienie, ewentualne zatrzymanie musi nastąpić 15-20 m przed skrzyżowaniem - po to aby ten, który "ma pierwszeństwo" zobaczył nasze czytelne działanie.
Wtedy on spokojnie wykorzysta swoje pierwszeństwo.
Jeśli nie będzie tak wyraźnego ustępowania - dojeżdżający z prawej może nie mieć pewności - może istotnie zmienić prędkość - i tym samym sytuacja zostanie uznana za wymuszenie pierwszeństwa.
Oczywiście po uzyskaniu pewności, że nikt nie zbliża się z prawej - możemy wjechać na i przejechać skrzyżowanie.
Ta procedura zwalniania, pilnej obserwacji z prawej (z ruchliwością tułowia, głowy, gałek ocznych :)) czyli z likwidacją martwych pól - jest wymagana na każdym skrzyżowaniu, nawet jak nikogo nie widać - bo na tym właśnie polega zachowanie szczególnej ostrożności.

Zasada "prawej ręki" na skrzyżowaniu równorzędnym

Zbliżając się do takiego skrzyżowania, należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do zasady "prawej ręki" czyli niezależnie od kierunku poruszania się - należy ustąpić wszystkim pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony. 
Teoretycznie "mamy pierwszeństwo" przed pojazdami nadjeżdżającymi z lewej strony - ale jak wskazuje praktyka - możemy to wykorzystać dopiero jak pojazd z lewej wyraźnie ustąpi nam pierwszeństwa czyli nikomu z lewej nie ufamy.

Równorzędne skrzyżowanie zawsze może nas zaskoczyć !

Przepisy są tak skonstruowane, że kierującego zawsze może zaskoczyć równorzędność.
Ta równorzędność może też być zmienna np. droga pokryta śniegiem i z prawej droga pokryta śniegiem.
Zdarza się, że ta droga z prawej jest drogą gruntową (utwardzona na odcinku mniejszym niż 20 m), dojazdową do obiektu przy drodze, wyjazdową z drogi wewnętrznej.
Zorientowany - zbliżający się z prawej będzie nam ustępował pierwszeństwa jako włączający się do ruchu.
Niewiedzący o tym może chcieć korzystać z pierwszeństwa.

Typowe sytuacje równorzędne:

gruntowa - gruntowa
twarda - twarda,
włączanie się do ruchu - włączanie się do ruchu
z podporządkowanej - z podporządkowanej
z pierwszeństwem - z pierwszeństwem

Skrzyżowania równorzędne - trudne sytuacje na egzaminie i nie tylko.

Są to skrzyżowania, na których pierwszeństwo nie jest określone znakami drogowymi ani sygnalizacją świetlną, w związku z tym żadna z dróg nie jest ani drogą z pierwszeństwem, ani drogą podporządkowaną.
Skrzyżowania takie mogą być oznakowane znakami A-5, albo też nie posiadają żadnego oznakowania. Bardzo często są stosowane w osiedlach mieszkaniowych, w strefach ograniczenia prędkości do 30 km/h.
Bywają niekiedy tablice informujące o tych sytuacjach, bywają w niektórych miastach malowane linie warunkowego zatrzymania w miejscach ustępowania pierwszeństwa pojazdom z prawej. Niestety nie jest to regułą.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka