Szpakowa, Podwale, Jastrzębia

>
<
Skala: + -
Obrót: °

Trudność: (Średnio: 2.2)

Porady do skrzyżowania

Bardzo ważne jest zachowanie w sytuacjach równorzędnych.

Zbliżając się pokazujemy kierunkowskazem zamiar zmiany pasa, kierunku (jazda na wprost bez kierunkowskazu).
Zwalniamy w zależności od widoczności pojazdów prawej - przy braku widoczności do zatrzymania włącznie.
To zwolnienie, ewentualne zatrzymanie musi nastąpić 15-20 m przed skrzyżowaniem - po to aby ten, który "ma pierwszeństwo" zobaczył nasze czytelne działanie.
Wtedy on spokojnie wykorzysta swoje pierwszeństwo.
Jeśli nie będzie tak wyraźnego ustępowania - dojeżdżający z prawej może nie mieć pewności - może istotnie zmienić prędkość - i tym samym sytuacja zostanie uznana za wymuszenie pierwszeństwa.

Oczywiście po uzyskaniu pewności, że nikt nie zbliża się z prawej - możemy wjechać na i przejechać skrzyżowanie.

Ta procedura zwalniania, pilnej obserwacji z prawej (z ruchliwością tułowia, głowy, gałek ocznych :)) czyli z likwidacją martwych pól - jest wymagana na każdym skrzyżowaniu, nawet jak nikogo nie widać - bo na tym właśnie polega zachowanie szczególnej ostrożności.

Zachowaj szczegółną ostrożność na skrzyżowaniach równorzędnych !

Zbliżając się do takiego skrzyżowania, należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do zasady "prawej ręki", czyli niezależnie od kierunku poruszania się - należy ustąpić wszystkim pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony. 
Teoretycznie "mamy pierwszeństwo" przed pojazdami nadjeżdżającymi z lewej strony - ale jak wskazuje praktyka - możemy to wykorzystać dopiero jak pojazd z lewej wyraźnie ustąpi nam pierwszeństwa czyli nikomu z lewej nie ufamy.

Typowe sytuacje równorzędne:
gruntowa - gruntowa
twarda - twarda,
włączanie się do ruchu - włączanie się do ruchu
z podporządkowanej - z podporządkowanej
z pierwszeństwem - z pierwszeństwem

Zaskoczenie na skrzyżowaniu równorzędnym i wymuszenie pierwszeństwa.

Przepisy są tak skonstruowane, że kierującego zawsze może zaskoczyć równorzędność. Ta równorzędność może też być zmienna np droga pokryta śniegiem i z prawej droga pokryta śniegiem. Zdarza się, że ta droga z prawej jest drogą gruntową (utwardzona na odcinku mniejszym niż 20 m), dojazdową do obiektu przy drodze, wyjazdową z drogi wewnętrznej.
Zorientowany - zbliżający się z prawej będzie nam ustępował pierwszeństwa jako włączający się do ruchu. Niewiedzący o tym może chcieć korzystać z pierwszeństwa.

Skrzyżowania równorzędne - trudne sytuacje na egzaminie i nie tylko.

Są to skrzyżowania, na których pierwszeństwo nie jest określone znakami drogowymi ani sygnalizacją świetlną, w związku z tym żadna z dróg nie jest ani drogą z pierwszeństwem, ani drogą podporządkowaną. 
Skrzyżowania takie mogą być oznakowane znakami A-5, albo też nie posiadają żadnego oznakowania. Bardzo często są stosowane w osiedlach mieszkaniowych, w strefach ograniczenia prędkości do 30 km/h.
Bywają niekiedy tablice informujące o tych sytuacjach, bywają w niektórych miastach malowane linie warunkowego zatrzymania w miejscach ustępowania pierwszeństwa pojazdom z prawej. Niestety nie jest to regułą.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka