Żwakowska, Jana Pawła II, Bielska

>
<
Skala: + -
Obrót: °

Trudność: (Średnio: 2.3)

Porady do skrzyżowania

Komentarzy: 8 Do komentarzy
Animowana porada , sytuacja ze skrzyżowania

Animacja: JPII - Żwakowska - Bielska

Większość skrzyżowań w ruchu okrężnym w Tychach ma prawy pas, który prowadzi tylko do jazdy w prawo i prowadzony jest poza rondem.
Wtedy ta jazda w prawo wiąże się z ustępowaniem pierwszeństwa pieszym na przejściach, rowerzystom na przejazdach rowerowych.
Jeśli po skręcie pas prawy ma kontynuację – manewr zakończony.
Spotkamy rozwiązania, że pas prawy będzie pasem zanikającym – trzeba będzie postępować zgodnie z  oznakowaniem i ustępowaniem pierwszeństwa pojazdom na sąsiednich pasach.
Może też pas prawy nagle się kończyć – wtedy znak Ustąp i linie warunkowego zatrzymania wskażą miejsce ustępowania innym pojazdom z lewej.

Do jazdy na wprost (domyślny kierunek na egzaminie), do jazdy w lewo, do zawracania ustawimy się, po wyjeździe z WORD, od razu na drugim pasie od prawej.
Ustępować pierwszeństwa będziemy pojazdom w ruchu okrężnym z lewej.
Wjazd na wprost bez kierunkowskazu, natomiast zawracanie i jazda w lewo może być lewy kierunkowskaz.
Będąc w ruchu okrężnym korzystamy z pierwszeństwa.
Mijając ostatni wjazd po prawej świecimy prawy kierunkowskaz i opuszczamy rondo pilnie obserwując przejście, przejazd rowerowy i ich otoczenie.

Po opuszczeniu ronda znajdujemy się na pasie drugim od prawej – pozostaje jeszcze powrót na prawy pas.
Zrobimy to świecąc kierunkowskaz, obserwując sąsiedni pas.
Przejazd będzie możliwy w sposób stopniowy, po ustąpieniu pierwszeństwa pojazdom na sąsiednim pasie ruchu i w miejscu, gdzie linia między pasami jest przerywana.

Twoja przegladarka nie obsluguje Flash!
Kierunkowskaz powinien być uruchomiony:

Kierunkowskaz powinien być uruchomiony:

- podczas zjazdu z ronda – sygnalizując to innym kierowcom przekazujemy im, że możemy zwolnić oraz że nie będziemy kontynuowali jazdy po danym pasie ruchu po kolejnym zjeździe.
- podczas zmiany pasów ruchu na rondzie (w przypadku ronda wielopasowego)

Podczas jazdy po rondzie pamiętać należy, że kierujący pojazdem, który zbliża się do ronda powinien odpowiednio wcześniej zająć właściwe miejsce na jezdni w zależności od zamiaru kierunku jazdy, natomiast każda zmiana pasa ruchu lub kierunku jazdy, także na rondzie, powinna być sygnalizowana.

Zasady Pierwszeństwa na rondzie:

Zasady Pierwszeństwa na rondzie:

Znak C-12 "ruch okrężny" oraz dodatkowo znakiem A-7 "ustąp pierwszeństwa" oznacza, że jadący na rondzie mają pierwszeństwo, wobec tych, którzy zamierzają na rondo wjechać. Kerujący pojazdem chcąc zmienić na rondzie pas ruchu, zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa tym, którzy poruszają się po pasie, na który zamierza wjechać.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka