Plik: 10365 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Zarówno na drogach gruntowych jak i leśnych duktach najczęściej kierujący napotyka się na wyjeżdżone koleiny. Jazda motorowerem lub motocyklem takimi drogami jest znacznie bezpieczniejsza niż jazda w ruchu drogowym, ale wymaga od kierującego specyficznych umiejętności.

Jazda w koleinie wymaga od kierującego umiejętności utrzymania równowagi w sytuacji gdy tor jazdy jest narzucony przez koleinę. Kierujący unosi się, stając na podnóżkach i balansując ciałem utrzymuje równowagę. Balansowanie ciałem polega na przesuwaniu środka ciężkości bez zmiany toru jazdy. Jest to odwrotna sytuacja do normalnej jazdy gdy równowagę utrzymuje się, kierownicą, poprzez zmianę toru jazdy.

Plik: 10366 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Odcinki piaszczystej drogi należy pokonywać na dość wysokich obrotach, niskiego biegu (np. II). Należy stanąć na podnóżkach ściskając kolanami zbiornik paliwa, starać się jechać prosto bez niepotrzebnych skrętów. Dodatkowo, uginając nogi w kolanach, należy „huśtać” się powodując chwilowe odciążenie motoroweru lub motocykla, który w tym czasie wyjedzie na powierzchnię piaszczystej drogi.

Drugą czynnością wspomagającą przejazd przez kopny piach jest operowanie gazem. Tu również należy stosować technikę polegającą na naprzemiennym otwieraniem na maksimum i przymykaniu przepustnicy. Otwarcie przepustnicy powoduje odciążenie przedniego koła ale za to zakopywanie się koła napędowego. Przymknięcie przepustnicy spowoduje dociążenie koła przedniego ale odciąży koło tylne.

Plik: 10365 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Poprzeczne pofałdowania drogi to często spotykana sytuacja podczas jazdy w terenie. Jeżeli muldy są łagodne, w odstępach dwu – trzy metrowych, należy przejeżdżać je stosując standardową technikę jazdy z niewielką prędkością. Jeżeli natomiast występują gęsto układające się nierówności, i nie można przejechać przez nie bez przeskakiwania, to należy włączyć wysoki bieg(za wysoki jak na prędkość z jaką pokonuje się muldy) np. III lub IV, „odkręcić” przepustnicę i stojąc na podnóżkach pokonywać muldy.

Wysoki bieg, potrzebny jest po to, aby motorower lub motocykl mógł przyspieszać, odciążając przednie koło ale jednocześnie, z powodu małej mocy jaką w tej sytuacji dysponuje, nie mógł zbyt szybko nabrać prędkości (silnik pracuje w zakresie niskich obrotów). Należy stać na podnóżkach aby ulżyć pracy amortyzatorom zmniejszając masę bezwładności ciała poprzez jej amortyzację przez uginanie nóg w kolanach.

Plik: 10364 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Należy jechać na niskim biegu, stojąc na podnóżkach i balansując ciałem i kierownicą.

Plik: 10347 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

W czasie jazdy motocyklem w terenie górzystym należy hamować wykorzystując obydwa hamulce i hamowanie silnikiem.

Plik: 10412 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Znaki poziome mogą być śliskie niezależnie od warunków atmosferycznych, dlatego jazda po znakach poziomych może być niebezpieczna.

Plik: 10363 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Przejeżdżać motocyklem przez torowisko należy pod kątem zbliżonym do prostego. 

Plik: 10362 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Przez jazdę w terenie należy rozumieć jazdę po drogach gruntowych, leśnych duktach i bezdrożach. Jazda w terenie jest najlepszym testem umiejętności technicznych prowadzenia motoroweru lub motocykla.

Plik: 10362 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Kierując motocyklem na drodze gruntowej należy unieść się lekko na podnóżkach. 

Plik: 10349 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Przejeżdżając motocyklem przez studzienki należy unikać wjazdu na metalowe elementy studzienek. 

Plik: 10343 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Wyjeżdżając motocyklem zza ekrany akustycznego, który kończy się z lewej strony należy się przygotować na ewentualny podmuch wiatru od strony kończącego się ekranu.

Nieprzewidziane sytuacje podczas jazdy mogą sprawić, że kierujący nie będzie umiał na nie właściwie zareagować, co może doprowadzić do kolizji lub wypadku.

Plik: 10359 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Podczas wymijania autobusu należy się spodziewać podmuchu wiatru najpierw do środka drogi, a następnie w kierunku jej prawej krawędzi.

Strona 1 z 1