
Zanim ruszysz, po kolei:
1) ustaw fotel,
2) ustaw zagłówek
3) ustaw lusterka,
4) zapnij pasy,
5) Sprawdź, czy drzwi są zamknięte.

Ubiór kierowcy to odpowiednie ubranie, buty, rękawice, kask ochronny, okulary.

Odpowiednia kurtka wyposażona w protektory (specjalne ochraniacze), spodnie lub kombinezon zapobiega wychłodzeniu się ciała, ale także możliwie najlepiej zabezpieczyć przed skutkami upadku.
Wybierając kurtkę warto zwrócić uwagę, aby rękawy nie były zbyt luźne w miejscu umieszczenia protektorów. Materiał wykonania kurtki, spodni lub całego kombinezonu powinien zapewniać wodoodporność. Według wielu testów i opinii specjalistów najlepszym zabezpieczeniem od skutków upadku jest dobrze dopasowany skórzany kombinezon wyposażony w protektory.

Fotel należy odsunąć jak najdalej do tyłu, tak jednak, aby lewą nogą można było swobodnie wcisnąć pedał sprzęgła i tak aby była ona lekko zgięta w kolanie. Oparcie należy ustawić tak, aby ręką można było sięgnąć do umownej godziny dwunastej na kole kierownicy, bez odrywania pleców od oparcia.

Jednym z najistotniejszych elementów ubioru motocyklisty są odpowiednie profesjonalne rękawice. Najważniejszym zadaniem rękawic jest oczywiście ochrona dłoni od skutków wypadku. Należy mieć także świadomość, że podczas jazdy ręce są narażone na duże wychłodzenie spowodowane pędem powietrza, ale także w ekstremalnych dla motocyklisty warunkach pogodowych na silny deszcz i śnieg.

Kask motocyklowy to podstawowe wyposażenie każdego motocyklisty. Zakup pierwszego kasku jest naprawdę trudny, ponieważ krótka jego przymiarka w sklepie nie wiele pomoże podczas wyboru wśród dziesiątek jeśli nie setek różnych typów i modeli.

Lusterka należy ustawić tak, aby w lewym lusterku kierujący widział fragment lewego boku pojazdu i lewy obszar przestrzeni za pojazdem, a w lusterku prawym fragment prawego boku pojazdu i obszar przestrzeni po prawej stronie za pojazdem. W lusterku wewnętrznym kierowca powinien widzieć przestrzeń za pojazdem w osi jazdy.

Zapinając pasy bezpieczeństwa zwrócimy uwagę, aby nie były poskręcane. Pasy typu bezwładnościowego nie wymagają regulacji. Natomiast te starszego typu należy regulować tak, aby mieć luz między pasem a piersią na szerokość dłoni.

Wybierając odpowiedni kask motocyklowy należy już wiedzieć w jaki sposób motocykl będzie użytkowany. Chodzi o to, czy motocykl ma służyć tylko do jazdy w mieście, dłuższych wyjazdów turystycznych lub do jazdy w ekstremalnych warunkach tak zwanej „crossowej”.

Najważniejsze kryteria którymi należy się kierować podczas wyboru odpowiedniego kasku to: bezpieczeństwo, rozmiar, masa, wygoda, system wentylacji, ochrona przed deszczem i wiatrem, ochrona wzroku przed promieniami słońca, możliwości konserwacji, możliwość jazdy w okularach korekcyjnych, wygląd oraz oczywiście cena.

Zagłówek powinien być ustawiony tak, aby znajdował się na wysokości głowy, ale nie wyżej niż czubek głowy. Prawidłowe nachylenie zagłówka powinno zapewniać pozostawienie głowy w linii prostej z tułowiem.
Strona 1 z 2