Nowe zasady zdawania prawa jazdy – 2023

Wybierz kurs na prawo jazdy

Wybierz kurs na prawo jazdy

Wybierając najnowocześniejszy w Polsce e-kurs ZdamyTo skutecznie i wygodnie przygotujesz się do egzaminu teoretycznego w domu. Naukę dostosujesz do własnych potrzeb i czasu.

Możesz także zapisać się na kurs z wykładami. Wybierz wtedy taką szkołę jazdy, która prowadzi multimedialne lekcje i oferuje swoim kursantom nowoczesne materiały szkoleniowe ZdamyTo. Taką szkołę znajdziesz w wyszukiwarce OSK na naszym portalu.

Na naszym portalu dowiesz się także jak załatwić wszystkie formalności, aby przystąpić do egzaminu teoretycznego!

Uzyskaj zaświadczenie lekarskie

Uzyskaj zaświadczenie lekarskie

Musisz udać się do lekarza uprawnionego do badania kierowców, który po przeprowadzonym badaniu może wydać orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów.

Jeżeli nie wiesz gdzie znajdziesz najbliższego lekarza, który może wydać takie zaświadczenia zadzwoń do swojej przychodni rodzinnej, a na pewno Ci doradzą lub być może sami przeprowadzają takie badania.

Zrób odpowiednią fotografię

Zrób odpowiednią fotografię

Fotografia musi przedstawiać osobę od wierzchołka głowy do górnej części barków w pozycji frontalnej (na wprost do obiektywu), a twarz musi zajmować 70-80 proc. powierzchni.

Oczywiście również bez nakrycia głowy oraz okularów z ciemnymi szkłami. Widoczne muszą być źrenice, a kolor skóry dobrze odwzorowany.

Osoba fotografowana musi mieć zamknięte usta, a włosy nie mogą zasłaniać twarzy. Wymiary zdjęcia to 35×45 mm.

Uzyskaj numer PKK

Uzyskaj numer PKK

Kolejny krok to udanie się do Wydziału Komunikacji odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania. Należy wypełnić wniosek i załączyć orzeczenie lekarskie oraz fotografię. Wydział Komunikacji wyda Ci numer PKK. PKK to Profil Kandydata na Kierowcę.

W każdym Starostwie powiatowym lub Urzędzie Miasta mają obowiązek udzielić Ci informacji jak wypełnić prosty wniosek. Pamiętaj udając się do urzędu musisz już mieć ze sobą zaświadczenie lekarskie oraz fotografie.

Zdaj egzamin teoretyczny

Zdaj egzamin teoretyczny

Zgłoś się z numerem PKK do ośrodka egzaminacyjnego (WORD) i ustal termin egzaminu. Po pozytywnie ukończonym e-kursie ZdamyTo wiedzę masz opanowaną i ze zdaniem testów nie będziesz mieć problemu.

W części ośrodków możesz zapisać się na egzamin online, więc zanim pojedziesz osobiście warto sprawdzić na stronie swojego WORD czy istnieje taka możliwość. Jeżeli pojedziesz zapisać się na egzamin osobiście potrzebny będzie Twój dowód osobisty (ew. Paszport lub karta pobytu) oraz potwierdzenie wniesienia opłaty za egzamin.

Znajdź dobrą szkołę jazdy

Znajdź dobrą szkołę jazdy

Jeśli masz już zaliczony egzamin teoretyczny możesz zacząć szukać szkoły jazdy. Wybór nie będzie łatwy ponieważ szkół jest dużo, a ceny są różne. Polecamy skorzystać z porównywarki kursów na prawo jazdy na portalu ZdamyTo.pl oraz pytać znajomych, którzy kurs mają już za sobą.

Pytając o cenę za kurs nauki jazdy poinformuj, że masz już zaliczoną część teoretyczną egzaminu i nie potrzebujesz chodzić na wykłady.

Zdaj egzamin praktyczny

Zdaj egzamin praktyczny

Zgłoś się z numerem PKK do ośrodka egzaminacyjnego (WORD) i ustal termin egzaminu.

W części ośrodków możesz zapisać się na egzamin online, więc zanim pojedziesz osobiście warto sprawdzić na stronie swojego WORD czy istnieje taka możliwość.

Odbierz prawo jazdy

Odbierz prawo jazdy

Wydział Komunikacji po weryfikacji informacji z PKK oraz wniesieniu przez Ciebie opłaty za wydanie dokumentu, podejmie decyzję o wydaniu uprawnień do kierowania pojazdami i zleci wydrukowanie prawa jazdy.