Jak długo trzeba czekać na wydanie dokumentu prawa jazdy?

Najczęściej pojawiającym się pytaniem od osób, które zdało egzaminy na prawo jazdy jest: jak długo muszę czekać na wydanie dokumentu? 
 
Niestety na to pytanie nikt nie uzyska satysfakcjonującej i dokładnej odpowiedzi! Od dnia zdania egzaminu praktycznego do dnia kiedy dokument czeka na odbiór w urzędzie może bowiem minąć od 7 dni roboczych (w najszybszym przypadku) do nawet trzech tygodni. 
 
Pytając znajomych lub ludzi na forach internetowych jak długo musieli czekać nie uzyskamy niestety żadnej miarodajnej informacji pozwalającej określić jak długie będzie nasze oczekiwanie. 
 
Procedura przebiega zawsze tak samo, ale czas realizacji na poszczególnych etapach może znacząco się różnić. WORD kieruje informację o zdanym egzaminie do Starostwa, trwa tak zwane postępowanie administracyjne i dopiero urząd kieruje zamówienie dokumentu do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. PWPW po wyprodukowaniu „plastiku” odsyła go ponownie do Starostwa. 
 
Całą procedurę i to co aktualnie dzieje się z naszym prawem jazdy można łatwo śledzić na stronie:
https://info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status.html (tak, można sprawdzać status kilka razy dziennie:) )
 
Oczekując na wydanie prawa jazdy należy więc uzbroić się w cierpliwość. Choć wielu nie może oprzeć się pokusie prowadzenia pojazdu jeszcze bez otrzymania dokumentu kategorycznie odradzamy takich praktyk – w przypadku kontroli policji można otrzymać wysoki mandat. 
 
 

Znaki i sygnały drogowe

Zasady ruchu drogowego

Manewry i technika jazdy

Obsługa samochodu

Bezpieczeństwo na drodze

Tylko dla motocyklistów

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka