Kiedy można wyprzedzać z prawej strony?

Czy wiesz kiedy można wyprzedzać z prawej strony? Bezsprzecznie wyobrażając sobie manewr wyprzedzania masz na myśli najczęstszy sposób czyli wyprzedzanie pojazdu z lewej strony. Przypomnijmy sobie samą definicję: jest to przejeżdżanie obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Do wyjaśnienia: bywa mylone z wymijaniem. Kiedy najczęściej wyprzedzasz? Kiedy pojazd przed Tobą porusza się wolniej, a przepisy zezwalają na szybszą jazdę.

Wyprzedzanie. Pojęcie i charakterystyka manewru.

Z pewnością wyprzedzanie jest dla większości kursantów i świeżych kierowców manewrem stresującym. Warto więc wiedzieć jak wykonać go bezpiecznie i jakich zasad przestrzegać. Jak wyprzedzać zgodnie z przepisami? Przede wszystkim upewnij się, że sytuacja na drodze na to pozwala. Należy obserwować pojazdy, czy auto przed Tobą nie sygnalizuje zmiany pasa bądź kierunku jazdy? Niewątpliwie w takiej obserwacji pomagają kierunkowskazy. Nie zapomnij także o pojeździe za Tobą, czy on także nie sygnalizuje wyprzedzania? Z pewnością przed rozpoczęciem manewru musisz również mieć pewność, że zdążysz wrócić na swój pas (jeżeli znajdujesz się na dwukierunkowej z dwoma pasami). Oczywiście trzeba brać też pod uwagę znaki drogowe, zarówno pionowe jak i poziome mogą w tym momencie zakazywać wyprzedzania.

Kiedy przepisy pozwalają wyprzedzać z prawej strony?

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. Kiedy dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony?


1) na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu na jezdni jednokierunkowej

2) na jezdni dwukierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Na animacjach przedstawione jest to w kursie multimedialnym ZdamyTo.

Tylko z prawej strony wyprzedzisz za to pojazd szynowy , chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

Kiedy nie można wyprzedzać?

Niewątpliwie zdarzają się podczas jazdy sytuacje kiedy przepisy zabraniają nam wyprzedzać. Nie zawsze poruszamy się po wielopasmowej autostradzie gdzie taki manewr jest najłatwiejszy. Bezwzględnie zabronione jest wyprzedzanie:

  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,
  • na skrzyżowaniu (z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany).

Wyprzedzanie, nie tylko z prawej strony) na egzaminie na prawo jazdy.

Dynamiczna jazda na egzaminie jest pozytywnie oceniana przez egzaminatora. Bezsprzecznie udowodnisz swoją gotowość do samodzielnej jazdy jeżeli uda Ci się prawidłowo wykonać taki manewr podczas jazdy w ruchu miejskim. Z pewnością jednak nie warto ryzykować i szukać takiej okazji na siłę. Egzamin to nie jest czas na popisy i pokazywanie umiejętności kierowcy wyścigowego.

Jaki odstęp należy zachować podczas wyprzedzania motocykla? Czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany? Możesz wyprzedzać na skrzyżowaniu? Czy można wyprzedzić ciągnik rolniczy na podwójnej ciągłej? Samochody ciężarowe mogą wyprzedzać na autostradzie? Godne uwagi jest to, że wiele pytań dotyczących wyprzedzania znajduje się w testach egzaminacyjnych na prawo jazdy. Istotnie poświęcono temu aż cały dział. Warto się z nim zapoznać.

Reasumując wyprzedzanie z prawej strony dozwolone jest jedynie pod wyżej wymienionymi warunkami. Co ważne tam gdzie pasy nie są wyznaczone, wyprzedzać z prawej strony nie wolno. Warto też pamiętać, że jezdnie jednokierunkowe wchodzą w skład dróg dwujezdniowych czyli złożonych z dwóch jezdni jednokierunkowych, każdej dla przeciwnego kierunku ruchu. Zalicza się tu m.in. autostrady, które zgodnie z definicją są drogami dwujezdniowymi, odcinki dróg ekspresowych, gdzie mamy do czynienia z dwoma rozdzielonymi jezdniami oraz inne drogi, gdzie jezdnie są rozdzielone.