Co to jest OSK?

Niewątpliwie decydując się na zdobycie dokumenty prawa jazdy prędzej czy później zawitasz w ośrodku szkolenia kierowców? Co to jest OSK? Jakie warunki musi spełniać obecnie OSK? Jak poznać dobry ośrodek, w którym warto zakupić kurs? W którym momencie udać się do takiej szkoły jazdy? Poprzednio pisaliśmy już jak długo trwa kurs, a teraz dowiesz się czym właściwie jest OSK.

Jakie wymogi musi spełniać OSK?

Ośrodek szkolenia kierowców to działalność tzw. regulowana. W związku z tym musi ona spełniać określone przepisami warunki. Te wymagania opisane są w art. 28 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami.

Przede wszystkim taki przedsiębiorca musi:

  1. Posiadać odpowiednio wyposażoną salę wykładową. Oczywiście taka sala także objęta specjalnymi wytycznymi. Musi m.in być przystosowana do szkolenia minimum 10 osób, posiadać tablicę czy też makietę lub programy komputerowe umożliwiające symulowanie sytuacji na drodze.
  2. Posiadać oznaczone pomieszczenie biurowe.
  3. Dysponować placem manewrowym. Taki plac m.in musi być wyłączony z ruchu pojazdów innych niż pojazdy szkoleniowe. Do wyjaśnienia wszystkie szczegółowe wymagania dotyczące placu, sali i biura są dostępne tutaj.

Czy każdy może założyć OSK? Otóż nie! Taka osoba nie może być prawomocnie skazana za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów. Właściciel OSK musi posiadać uprawnienia instruktora nauki jazdy oraz udokumentowaną 3-letnią praktykę w szkoleniu kandydatów na kierowców. Jeżeli nie posiada takich uprawnień, to jest zmuszony zatrudnić instruktora, który je ma.

Co to jest dobre OSK? Jaki ośrodek wybrać na kurs?

Jeżeli wiesz już czym jest OSK, zastanawiasz się czym przede wszystkim czym kierować się wybierając szkołę dla siebie. Metoda wyboru polegająca na poleceniu osób, które odbyły już kurs i przystąpiła do egzaminu jest z pewnością słuszna. Twój znajomy zdał egzaminy bez większych stresów, a samo szkolenie wspomina jako miłą przygodę? Bezsprzecznie warto dopytać go o flotę pojazdów, wykłady czy o samych instruktorów. Jeszcze bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest udanie się do takiego ośrodka, aby zobaczyć wszystko na własne oczy. Warto także dopytać o materiały szkoleniowe. Wydawnictwa, które oferują sprawdzone testy na prawo jazdy i współtworzą oficjalną bazę pytań egzaminacyjnych dostępne są na stronie ministerstwa. Jeśli Twoim głównym wyznacznikiem przy wyborze szkoły będzie cena prawie na pewno prędzej czy później będziesz dokładać kolejne kwoty ponieważ dodatkowe jazdy, lepsze materiały czy poprawki egzaminów także kosztują.

Kiedy udać się do OSK? Kiedy rozpocząć kurs nauki jazdy?

Jak wygląda cały proces zdobycia prawa jazdy? W którym momencie najlepiej udać się do OSK? Wszystko zależy od Twoich predyspozycji, samo motywacji czy wygody. Wielu kursantów udaje się do szkoły jazdy licząc na pomoc nawet przy załatwieniu najprostszych formalności w urzędzie. Dziś przepisy umożliwiają Ci załatwienie wielu spraw przez internet (np wyrobienie PKK). Czy wiesz, że obecnie wykłady stacjonarne w ośrodku szkolenia nie są wymagane? Tak, do egzaminu teoretycznego możesz przygotować się zupełnie samodzielnie. W związku z tym odpowiedz sobie na pytanie jaką metodę nauki wolisz? Masz dwie opcje: standardowy kurs w ośrodku szkolenia z wykładami czy nauka w domu? W tym drugim przypadku do szkoły jazdy udasz się dopiero po zdanych testach egzaminacyjnych w twoim WORDzie. Reasumując dobry wybór szkoły jazdy pozwoli Ci przebrnąć przez egzaminy i przede wszystkim stać się w pełni świadomym, odpowiedzialnym kierowcą. Jeżeli dokonasz wyboru nie właściwego pozostaje ratować się zmianą OSK.