Czy egzamin może odbywać się na autostradzie?

Z pewnością przygotowując się do egzaminu na prawo jazdy zapoznasz się z zadaniami egzaminacyjnymi. Niewątpliwie przebieg egzaminu praktycznego jest ściśle opisany więc nic nie powinno Cebie zaskoczyć. Nie jest wykluczone, że na kursie w szkole jazdy odwiedzisz autostradę. Czy jednak egzamin może odbywać się na autostradzie? Czy egzaminator może pokierować Cię na drogę szybkiego ruchu? Z jaką prędkością możesz poruszać się na autostradzie?

Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce.

Czym się różni autostrada od drogi ekspresowej? Bez wątpienia wiesz już, że autostrada to droga gdzie możesz poruszać się z największą prędkością. Istotnie ograniczenie prędkości wynosi tu 140 km/h. Z kolei na drodze ekspresowej dwujezdniowej ograniczenie prędkości wynosi 120 km/h, a już na jednojezdniowej „jedynie” 100 km/h. Przypominamy, że szczegółowo te zagadnienia opisuje kurs multimedialny ZdamyTo. Pozornie może wydać się, że nie ma różnic pomiędzy autostradami a drogami ekspresowymi. Chociaż różnic jest naprawdę sporo zaczynając od parametrów technicznych, szerokości pasa rozmieszeniu wlotów czy na limitach prędkości kończąc. Obecnie w Polsce jest około 1720 km autostrad oraz około 2600 km dróg ekspresowych.

Zasady poruszania się na autostradzie, a egzamin na autostradzie.

Autostrada zasadniczo ma dwa pasy ruchu lub więcej w każdą stronę i jest to droga dwujezdniowa. Z kolei droga ekspresowa najczęściej także ma dwie jezdnie i dwa pasy ruchu w każdą stronę, ale nie musi tak być. Autostrada nie przecina się na tym samym poziomie z inną drogą, torem kolejowym lub tramwajowym albo z drogą przeznaczoną dla ruchu pieszego. Wyposażona jest w pasy awaryjne. Pamiętaj też, że nie każdy pojazd może się poruszać autostradą. Wjechać i wyjechać można tylko w węzłach drogowych. takie drogi wyposażone są w urządzenia obsługi podróżnych i pojazdów (MOP). Ile można jechać z przyczepą na autostradzie? Czy można holować auto? Ile kosztuje przejazd autostradą i gdzie dokonasz opłaty? Odpowiadając kolejno na te pytania:

  • z przyczepą na autostradzie można poruszać się 80 km/h,
  • zabrania się holowania na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych,
  • opłaty dokonuje się przy tzw. bramkach, nie da się ich przeoczyć, opłata będzie zależna od przejechanych kilometrów jak i od samej autostrady.

Przejazd autostradą na kursie nauki jazdy.

Obecnie część szkół jazdy ma już zaplanowaną dla kursanta przynajmniej jedną jazdę szkoleniową po autostradzie. Warte uwagi są spostrzeżenia z kursu bezpośrednio opisywane przez samych kursantów na grupie facebookowej. Z pewnością jeżeli masz wątpliwości co do jazdy po drogach szybkiego ruchu już podczas nauki porozmawiaj z innymi, którzy mają to za sobą. Podczas gdy ktoś na kursie poruszał się jedynie w tzw. strefie egzaminacyjnej, ktoś inny odwiedził nie tylko autostradę, ale także nauczył się tankować. Prawdopodobnie nie masz wątpliwości do jakiej szkoły lepiej uczęszczać. Weź jednak pod uwagę możliwości logistyczne szkoły ponieważ może nie ma tak blisko do drogi szybkiego ruchu. Jeżeli nie doświadczyłeś jazdy autostradą na kursie warto pamiętać, że należą one do najbezpieczniejszych. Z pewnością poradzisz sobie już po egzaminie podczas swojej pierwszej dłuższej podróży.

Czy egzamin na prawo jazdy może odbywać się na autostradzie?

Poprzednio pisaliśmy o nauce jazdy na autostradzie, ale czy wykorzystasz tą umiejętność już na egzaminie praktycznym? Istnieje takie prawdopodobieństwo jedynie przy WORDach położonych w okolicy autostrad. Z pewnością większość kursantów nie spotka się z tym ponieważ tego elementu, nie ma państwowym egzaminie praktycznym we wszystkich miastach. Podczas szkolenia instruktor jest musi do przeprowadzić 4-godzinne szkolenie poza obszarem zabudowanym na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 70 km/godz. Nie ma tu jednak mowy o drogach ekspresowych czy autostradach. Nie jest to wymagane. Wydaje się jednak, że samo egzaminowanie nie prędko zawita także na drogi szybkiego ruchu ze względów praktycznych – są one często mocno oddalone od Ośrodków Egzaminowania.