badanie prawo jazdy

Jak wyglądają badania na prawo jazdy?

Jak wyglądają badania na prawo jazdy? Planujesz zdawać na prawo jazdy? Jednym z pierwszych kroków jakie musisz zrobić jest wizyta u lekarza. Obawiasz się jak wygląda takie badanie? Czy może przeprowadzić je każdy lekarz? Ile kosztuje takie badanie dla kandydata na kierowcę? Sprawdź poniższe informacje i dowiedz się wszystkiego co najważniejsze o takim badaniu.

Co to są badania lekarskie na prawo jazdy?

Bezsprzecznie należy przyjąć, że badanie lekarskie ma być potwierdzeniem, że osoba chcąca uzyskać dokument prawa jazdy nie ma medycznych przeciwskazań aby prowadzić pojazd. Z pewnością więc na takie badanie trzeba się przygotować.

Jak przebiegają badania lekarskie na prawo jazdy? Badanie trwa zwykle kilkanaście minut i polega na sprawdzeniu wzroku, słuchu, zmysłu równowagi, narządu ruchu, układ nerwowego, oddechowego, a także sercowo – naczyniowego. Lekarz oceni także ogólny stan zdrowia danej osoby. Należy przygotować się także na wywiad pod kątem innych dolegliwości, które nie są możliwe do zdiagnozowania poprzez badanie podstawowe. Orzecznik oceni także stan psychiczny kandydata.

Jak długo są ważne badania lekarskie na prawo jazdy?

Termin ważności badania jest uzależniony od kilku czynników. Od czego zależy ważność badań lekarskich?

  • od kategorii prawa jazdy – inne zasady obowiązują kandydatów na kat. B i A, a inne np. dla kat C,
  • od stanu zdrowia kandydata na kierowcę,
  • od wieku – np. osoby starsze z wadą wzroku muszą założyć, że będą musiały przechodzić badania częściej niż co 15 lat.

W rezultacie w przypadku kiedy kandydat nie otrzymał orzeczenia lekarskiego dokument prawa jazdy należy wymienić po 15 latach, ale bez konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań. Lekarz może jednak na badaniu wydać zalecenie o obowiązku przeprowadzenia kolejnego badania nawet po roku (np. w przypadku stwierdzenia silnej wady wzroku).

Co w przypadku noszenia okularów?

Ze względu na stwierdzoną wadę wzroku kursant otrzyma odpowiednią adnotację od lekarza i będzie ona widoczna w dokumentacji kandydata na kierowcę. Co istotne w takim przypadku na egzaminie należy pojawić się w okularach lub soczewkach. Egzaminator ma prawo nie dopuścić osoby z orzeczeniem bez okularów lub soczewek.

Ile kosztuje badanie lekarskie na prawo jazdy?

Opłata za takie badanie wynosi 200 zł i musisz je wliczyć do swojego budżetu, aby zdobyć upragniony dokument. Bez takiego orzeczenia nie da się wyrobić prawa jazdy.

Gdzie wykonasz takie badanie? Jeżeli nie masz swojej stałej przychodni lekarza wydającego orzeczenie łatwo odszukasz na mapie googla wpisując hasło: „badania na prawo jazdy”.

Chcesz wiedzieć ile kosztuje badanie lekarskie?

Czy obawiać się badania lekarskiego?

Jak wyglądają badania na prawo jazdy? Reasumując nie należy obawiać się badania lekarskiego dla kursantów. Przyjęte przepisy są na tyle mało restrykcyjne iż takie badanie przeważnie jest jedynie formalnością.

Jeżeli dopiero planujesz zdobyć prawo jazdy i jesteś na etapie zdobywania informacji warte uwagi jest rozpoczęcie kursu teoretycznego ZdamyTo. Czy wiesz, że do egzaminu teoretycznego możesz przygotować się samodzielnie i zdać go w WORD? Obecnie uczęszczanie na wykłady nie jest obowiązkowe. O efektywnym sposobie zdobycia dokumentu prawa jazdy pisaliśmy tutaj.