zmiana WORD

Jak szybko zmienić WORD?

Egzamin na prawo jazdy wolno Ci zdawać w innym mieście, niż to w którym realizowany był kurs na prawo jazdy. Musisz wiedzieć, że testy na prawo jazdy możesz zdawać w jednym, a praktykę w innym WORD. Jak zatem załatwić wszystkie formalności, czyli szybko zmienić WORD?

Egzamin praktyczny na prawo jazdy możesz zdawać w każdym WORD (MORD/PORD/ZORD itp.) w Polsce. Czy jest warunek, aby skorzystać z tego prawa? Musisz ukończyć kurs na prawo jazdy. I tu ważna informacja, ponieważ zakończenie kursu następuje tylko wówczas, gdy odbędziesz szkolenie praktyczne i teoretyczne. Teorie można zaliczyć eksternistycznie, czyli w domu przygotować się do testów na prawo jazdy. Wcześniej egzaminu państwowego zdawać nie możesz.

Jak zmienić WORD i czy zmiana coś daje?

Na pewno nie ułatwia zdania testów na prawo jazdy. Te bowiem są takie same w całym kraju, a WORD-y korzystają z tej samej puli egzaminacyjnej. Do bajek należy włożyć opowieści, że w jednym ośrodku ruchu drogowego pytania są łatwiejsze niż w innym. O doborze pytań na egzaminie państwowym z teorii decyduje ślepy los.

Czy praktykę zdać jest łatwiej w jednym, a trudniej  w innym WORD?

Tu zdania są podzielone, faktem jest jednak, że poziom zdawalności w poszczególnych ośrodkach egzaminowania jest bardzo zróżnicowany. Czy to o czymś świadczy? Niekoniecznie. Poziom zdawalności egzaminów teoretycznych także jest zróżnicowany. A przecież testy na prawo jazdy są takie same w całym kraju. Czasem zmiana ośrodka egzaminowania podyktowana jest jednak względami osobistymi czy organizacyjnymi. Egzamin na prawo jazdy na pewno łatwiej jest zdać w mieście o mniejszym natężeniu ruchu drogowego, z prostszymi, mniej złożonymi skrzyżowaniami, ale czy na pewno warto egzamin na prawo jazdy zdawać na skróty?

Jak szybko zmienić WORD krok po kroku?

Musisz wypełnić wniosek o zwolnienie PKK wskazując w nim gdzie chcesz zdawać egzamin na prawo jazdy.

We wniosku musisz zawrzeć:

  • swój nr PKK,
  • numer PESEL,
  • imię i nazwisko,
  • miejscowość, w której znajduje się WORD, w którym chcesz zdawać egzamin na prawo jazdy.

Z konstruowaniem pisma nie musisz się trudzić. Odpowiedni wzór znajdziesz w punkcie obsługi klienta, albo na stronie internetowej ośrodka ruchu drogowego.

Jak anulować termin egzaminu?

Z egzaminu na prawo jazdy możesz zrezygnować bez ponoszenia żadnych konsekwencji, możesz to zrobić nie później niż na dwa dni robocze przed jego datą. Co stanie się z kwotą wpłaconą na poczet egzaminu? Pieniądze pozostają do twojej dyspozycji. Jeśli zamierzasz zmienić WORD, możesz wnioskować o ich zwrot. 

Jeżeli na egzamin zapisałeś się online za pośrednictwem platformy  InfoCar, skorzystaj z opcji anulowania rezerwacji.

WORD zmieniony. Co dalej?

Przeniesienie się do innego ośrodka egzaminowania nie oznacza, że egzaminatorzy będą inaczej oceniać. Generalnie – “wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma”. Pamiętaj jednak, że przeniesienie się do innego ośrodka egzaminowania, to dodatkowe koszty i praca:

  • musisz poznać miasto – po prostu. Ciężko jest pojechać poprawnie w obcym mieście i to w warunkach stresu egzaminacyjnego – a to koszt jazd dodatkowych, które musisz wykupić w nowym mieście,
  • warto pomyśleć o zniwelowaniu błędów, które popełniasz na egzaminach
  • musisz liczyć się z dojazdami – a to kosztuje.

Jeśli zmiana WORD nie jest podyktowana względami osobistymi (np przeprowadzka, zmiana pracy itp.) to należy ją dokładnie przemyśleć.