Ile trwają wykłady na prawo jazdy?

Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości czekają Cię pierwsze godziny szkolenia teoretycznego, gdyż planujesz bądź już rozpocząłeś kurs na prawo jazdy. Z uwagi na to zastanawiasz się, czy warto chodzić na wykłady? Stoisz przed wyborem pomiędzy lekcjami stacjonarnymi lub on-line? Nie wiesz jeszcze, jak wyglądają zajęcia, ile trwają poszczególne, a ile pełen, standardowy pakiet? Niniejszy artykuł powstał w odpowiedzi na Twoje zmartwienia.

Jak wyglądają pierwsze wykłady na prawo jazdy?

Być może zależy Ci na tym, aby umiejętnie przygotować się do szkolenia teoretycznego, więc Twoją głowę zaprząta jedna myśl – jak wyglądają wykłady na prawo jazdy? Odpowiedź na to pytanie brzmi banalnie! Wszystko zależy od Ośrodka Szkolenia Kierowców wybranego przez kursanta. W rzeczywistości nie ustalono odgórnych przepisów i wytycznych, które regulowałyby sposób prowadzenia wykładów teoretycznych podczas kursu na prawo jazdy. To właśnie w interesie OSK leży zadbanie o ofertę dostosowaną do potrzeb swoich klientów.

Zajęcia teoretyczne podczas kursu na prawo jazdy przyjmują z reguły formę wykładów, rzadziej ćwiczeń. Zadaniem OSK jest przygotowanie uczestnika szkolenia zarówno do zdania egzaminu państwowego, jak i do bezpiecznej, rozważnej jazdy. Lekcje służą zapoznaniu kursanta z zasadami prowadzenia i obsługi pojazdu oraz poruszania się w ruchu drogowym. Pozwalają także na zrozumienie praw i obowiązków kierowcy, jak również na przypomnienie umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Ile godzin wykładów na prawo jazdy?

Jak długo trwa kurs na prawo jazdy? Część teoretyczna kursu na prawo jazdy kat. B obejmuje 30 godzin lekcyjnych, gdzie – tak jak w państwowej szkole – każde spotkanie trwa po 45 minut. Cykliczność zajęć jest bardzo różna.

Obecnie na naukę do prawa jazdy w OSK można poświęcić nawet 10 godzin dziennie, aby ukończyć szkolenie w ekspresowym tempie trzech dni!

Który z podanych systemów nauczania jest najbardziej efektywny? Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i potrzeb kursanta.
Niemniej jednak w przypadku większości osób chcących przejść pomyślnie testy na prawo jazdy niezrównanym rozwiązaniem może okazać się edukacja w formie zdalnej. Dzięki temu wszelkie ograniczenia czasowe przestają grać jakąkolwiek rolę.

Czy teoria na prawo jazdy jest obowiązkowa?

Skutkiem nowelizacji przepisów dotyczących szkolenia kierowców z 2015 roku kursy na prawo jazdy organizowane przez OSK w swojej części teoretycznej przestały funkcjonować w obowiązkowym wymiarze.

Obecnie dopuszcza się, aby kursant na egzamin państwowy w WORD/MORD przygotował się samodzielnie w trybie eksternistycznym. Oznacza to, że ubiegając się o prawo jazdy, wymaganą wiedzę można przyswoić również na własną rękę. Z pominięciem wykładów w OSK, korzystając natomiast z kursów w formie e-learningu.

Stacjonarne szkolenie na prawo jazdy niewątpliwie niesie za sobą wiele zalet. Należy do nich między innymi nieustanny kontakt z wykładowcą. Instruktor służy dodatkową pomocą. W razie konieczności, jest w stanie na bieżąco prostować wszelkie nieścisłości. Cenne może okazać się również towarzystwo pozostałych uczestników kursu. Pytania innych kandydatów na prawo jazdy skierowane do wykładowcy mogą uzupełnić Twoją wiedzę o dodatkowe informacje.


Z drugiej jednak strony decydując się na stacjonarny kurs na prawo jazdy, należy liczyć się z uciążliwymi dojazdami. Oprócz tego tempo i częstotliwość wykładów są uzależnione od zasad panujących w danym OSK. Zdarza się również, że sposób, w jaki wykładowca prowadzi zajęcia, wcale nie spełnia oczekiwań kursanta.

teoria na prawo jazdy
Zdalny kurs na prawo jazdy

Czym są wykłady na prawo jazdy przez Internet?

Edukacja zdalna jest znakomitym rozwiązaniem dla osób, które skuteczniej uczą się na własną rękę. Istotnie takie osoby nie chcą tracić czasu na wykłady stacjonarne. E-learning pozwala ponadto na dostosowanie miejsca oraz tempa pracy do potrzeb kursanta. Warto zauważyć, że w odróżnieniu od kursów oferowanych przez OSK, narzędzia do nauki on-line nie bazują głównie na pamięci słuchowej kandydata na prawo jazdy.


Udogodnienie, jakim jest możliwość nauki zdalnej, nie dotyczy jednak umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Kursant na prawo jazdy jest zobligowany do uczestnictwa w czterogodzinnych zajęciach stacjonarnych z pierwszej pomocy.

W jaki sposób przebiega nauka do prawa jazdy on-line?

Platformą zapewniającą profesjonalne narzędzia do nauki teorii jazdy on-line jest ZdamyTo. Platforma gwarantuje wgląd w aktualne pytania egzaminacyjne, będąc współtwórcą oficjalnego, ministerialnego katalogu.

Zadania w ramach kursu na prawo jazdy Zdamy To są sformułowane dokładnie w ten sam sposób i uzupełnione identycznymi grafikami oraz nagraniami jak na egzaminie państwowym w WORD/MORD. Postępy w nauce oraz działy i pytania, które sprawiły Ci najwięcej trudności, możesz przejrzeć w dowolnym momencie w statystykach na swoim profilu.

Przy wsparciu merytorycznym platformy Zdamy To kandydat na prawo jazdy otrzymuje możliwość przyswajania wiedzy działami tematycznymi we własnym, dostosowanym do swoich potrzeb tempie. Innymi słowy – zadbamy o dobrą organizację i skuteczność Twojej nauki.

Umożliwiamy również zapisywanie poszczególnych pytań do wglądu na przyszłość, a do każdego zadania formułuje się stosowne uzasadnienie.

Czy warto chodzić na wykłady?

To właśnie od stanu wiedzy teoretycznej danego kierowcy zależy najczęściej bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Decyzja o tym, czy podejmiesz się szkolenia z zakresu teorii prawa jazdy, należy tylko do Ciebie.


Uczenie się przy wykorzystaniu odpowiedniej platformy e-learningowej niewątpliwie posiada wiele zalet, z których główną jest znaczna oszczędność czasu. Przejście pełnego kursu on-line celem zdobycia podstawowej wiedzy z dziedziny Kodeksu drogowego i techniki kierowania pojazdem oraz wykonanie symulacji oficjalnego testu powinno z powodzeniem zagwarantować zdany egzamin na prawo jazdy.