Ile trwa egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Przed Tobą egzamin na prawo jazdy? Zbliżasz się już do swojego terminu egzaminu praktycznego? Niewątpliwie zastanawiasz się jak wygląda taki egzamin i jak długo trwa? Co składa się na egzamin praktyczny? Jakie zadania należy wykonać na placu manewrowym? Co czeka egzaminowanego już w ruchu miejskim? Ile trwa egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Ośrodek egzaminowania w Wałbrzychu

Jak krok po kroku wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Z pewnością po zaliczeniu testów na prawo jazdy kolejnym i ostatnim Twoim krokiem podczas przygody z prawem jazdy jest egzamin praktyczny. Prawdopodobnie dotarło do Ciebie już sporo informacji o egzaminie podczas kursu bądź od znajomych. Oczywiście najlepiej wziąć poprawkę na wszelkie „legendy” dotyczące egzaminatorów czy też stopnia trudności egzaminów w WORD. Jak krok po kroku wygląda egzamin?

  • Sprawdzenie tożsamości kursanta i przedstawienia się egzaminatora.
  • Losowanie zadania egzaminacyjnego sprawdzającego wiedzę o pojeździe. Dla przykładu mogą to być polecenia: wskazanie poziomu oleju, działanie sygnału dźwiękowego czy też zaprezentowanie działania świateł cofania.
  • Przygotowanie pojazdu do jazdy. Czyli: ustawienie fotela ; zagłówka; lusterek; zapięcie pasów; włączenie świateł, zamknięcie drzwi.

Dalej rozpoczynają się już zadania, gdzie poruszamy się pojazdem. Z pewnością egzaminator sprawdzi czy potrafimy poruszać się autem, przed wyjazdem do miasta. Kolejno:

  • Przejazd po łuku oznaczonym pasem do tyłu i do przodu.
  • Ruszanie na wzniesieniu tzw. górka.

W rezultacie pozytywnego zaliczenia zadań na placu otrzymamy polecenie wyjazdu z WORD ponieważ egzaminator musi sprawdzić czy równie dobrze kursant poradzi sobie w ruchu miejskim.

plac manewrowy Ośrodka egzaminowania w Świdnicy

Podczas jazdy egzaminacyjnej w ruchu miejskim sprawdzane są: wykonywanie manewrów na drodze; zachowanie wobec innych uczestników ruchu; ocena zagrożeń na drodze; reagowanie w momencie zagrożenia; prawidłowe używanie pojazdu.

Egzaminowany będzie także wykonywał szczegółowe zadania, zawarte w dzienniku ustaw, w tabeli 7. Dla wyjaśnienia zadań jest sporo, niektóre z nich to: wykonanie manewru zawracania na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej, wykonanie manewru zmiany pasa ruchu czy też hamowanie od prędkości co najmniej 50 km/h do zatrzymania we wskazanym przez egzaminatora miejscu.

Prawo jazdy za moment? Ile trwa egzamin praktyczny na prawo jazdy

Minimalny czas trwania egzaminu w ruchu drogowym wynosi 40 min. Jest to czas dla kategorii B. Egzaminator może zakończyć egzamin po upływie 25 minut, jeżeli zostały wykonane wszystkie wymagane zadania egzaminacyjne, a wynik egzaminu jest pozytywny. Najdłuższy czas przyjęto dla egzaminu dla kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E ponieważ jest to 45 minut. Podczas gdy dla egzaminu na kat AM jest to 10 minut.

Poprzednio pisaliśmy już ile trwa kurs na prawo jazdy. Teraz wiesz już ile czasu zajmię Ci sam egzamin.

Godne uwagi jest to, że egzamin w zależności od różnych czynników np. natężenie ruchu, może potrwać także dłużej niż 40 minut. Warto sprawdzić jakie doświadczenia mają osoby, które już zdawały egzamin i teraz chcą pomóc innym korzystając aktywnie z największej grupy zrzeszającej kursantów na fb.