Czym pojedziesz z prawem jazdy kategorii A2?

Planujesz zakup motocykla? Czym pojedziesz z prawem jazdy kategorii A2? Chcesz poruszać się jednośladem, chociaż rower tu już za mało? Z pewnością wiesz już, że istnieje kilka kategorii motocyklowych, a każda z nich pozwala na jazdę różnymi pojazdami. Oczywiście tutaj skupimy się na kategorii A2. Istotnie dowiesz się czym można jeździć z prawem jazdy kategorii A2.

Jakie są kategorie prawa jazdy kat A?

Nazwa kategoriiJakimi pojazdami możesz kierowaćwiek
AM– motorower
– czterokołowiec lekki (na przykład mały quad)
– zespół pojazdów – powyższe pojazdy połączone z przyczepą
14 lat
A1– motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg
– motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW
pojazdy z kategorii AM
zespół pojazdów
– powyższe pojazdy połączone z przyczepą
16 lat
A2motocykl, który spełnia wszystkie poniższe warunki: moc do 35 kW; stosunek mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg; nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe, którego moc przekracza dwukrotność mocy tego motocykla

– motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW
– pojazdy z kategorii AM
– zespół pojazdów – powyższe pojazdy połączone z przyczepą – tylko w Polsce
18 lat
A– każdy motocykl
– pojazd z kategorii AM
– zespół pojazdów – powyższe pojazdy połączone z przyczepą – tylko w Polsce
20 lat – jeśli masz już od co najmniej 2 lat prawo jazdy kategorii A2
24 lata – jeśli nie masz od co najmniej 2 lat prawa jazdy kategorii A2

Dla wyjaśnienia dodamy iż można rozpocząć kurs i zdać egzamin na prawo jazdy dla określonej kategorii jeszcze zanim ukończeniem wskazanego wieku – jednak nie wcześniej niż 3 miesiące przed jego ukończeniem. Niewątpliwie jest to spory ukłon dla osób, którym mocno zależy na zdobyciu uprawnień.

Czym realnie pojedziesz z prawem jazdy kategorii A2?

W związku z przepisami zawartymi w powyższej tabeli decydując się na tą kategorię można w rezultacie prowadzić motocykl o mocy co najmniej 25 kW i nieprzekraczającej 35 kW czyli 47,5 KM. Reasumując nie ma ograniczenia wielkości silnika, ale jest limit stosunku mocy do masy wynoszący 0,2 kW/k.

Czy można kupić motocykl o mocy 70 kW i przerobić go na A2? Okazuje się, że tak! Oczywiście dopuszcza się przerabianie motocykli tylko przy zastosowaniu wyłącznie fabrycznych instalacji rekomendowanych przez producentów. Jeżeli zakupisz pojazd o mocy 70 kW istotnie możesz go przerobić na A2, bo 70 dzielone przez dwa daje 35 kW.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat A2?

Poprzednio pisaliśmy już o kosztach innych kursów np. na kategorię C. i kategorię A. Kurs na kategorię A2 kosztuje podobnie jak na samo A, ale jest prawie zawsze droższy niż np. kurs A1 czy AM. Załóżmy, że szacunkowy koszt kursu AM to 2000 złotych.

Bez wątpienia bardzo dużo informacji możesz też pozyskać bezpośrednio od kursantów (znajdź kursantów zdających kategorię AM) na naszej grupie FB.