prawo jazdy

Ile błędów na egzaminie na prawo jazdy?

Ile błędów można popełnić na egzaminie praktycznym na prawo jazdy? Część praktyczna państwowego egzaminu na prawo jazdy ma wykazać, że osoba ubiegająca się o prawo jazdy, potrafi w praktyce zastosować przepisy ruchu drogowego. Z artykułu dowiesz jakie oraz ile błędów można zrobić na egzaminie praktycznym. Wielu kursantów zastanawia się co należy rozumieć przez dopuszczalne błędy na egzaminie praktycznym na prawo jazdy.

Co zabrać ze sobą na egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Osoba oczekująca na egzamin powinna posiadać ważny dokument tożsamości pozwalający egzaminatorowi zweryfikować dane osoby egzaminowanej. Natomiast, jeśli posiada odpowiednie wskazanie w orzeczeniu lekarskim to również powinna posiadać okulary, soczewki, aparaty słuchowe, itp.

Na jakie etapy podzielony jest egzamin praktyczny?

 1. Sprawdzenie tożsamości, przedstawienie się egzaminatora.
 2. Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i przygotowanie do jazdy.
 3. Wykonanie zadań na placu manewrowym.
 4. Wykonanie zadań w ruchu drogowym.
 5. Omówienie egzaminu.

Jakie i ile błędów na egzaminie na prawo jazdy?

Istnieje katalog błędów, których popełnienie skutkuje natychmiastowym przerwaniem egzaminu na prawo jazdy. Poznaj dopuszczalne błędy na egzaminie praktycznym na prawo jazdy. Takimi błędami są na przykład:

 1. Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności poruszania się w celu umożliwieniu jej przejścia.
 2. Nieustąpienie pierwszeństwa w razie przecinania się poza skrzyżowaniem kierunków ruchu lub torów jazdy pojazdów poruszających się po tej samej drodze.
 3. Naruszenie zakazu zawracania.
 4. Wyprzedzanie z niewłaściwej strony.
 5. Nieupewnienie się przed wjazdem na przejazd kolejowy czy nie zbliża się pojazd szynowy.
 6. Spowodowanie znacznego utrudnienia ruchu drogowego z powodu utraty panowania nad pojazdem.
 7. Spowodowanie kolizji lub wypadku drogowego lub zachowanie osoby egzaminowanej mogące skutkować kolizją lub wypadkiem drogowym.
 8. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża osoba egzaminowana.  

W przypadku popełnienia błędu, który nie jest wymieniony w tzw. tabeli błędów to możesz popełnić ich dokładnie tyle, ile jest zadań egzaminacyjnych. Ważne jednak, aby tego samego błędu nie popełnić powtórnie.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji dotyczących egzaminów praktycznych zapraszamy do grupy na facebooku. Wielu kursantów dzieli się ile błędów na egzaminie na prawo jazdy popełniło dlatego warto dołączyć.

Gdzie znajdziesz aktualne pytania egzaminacyjne, aby ćwiczyć testy na prawo jazdy?