Czy znasz postawy kierującego ruchem?

Co oznaczają postawy policjanta kierującego ruchem? Czy kierowanie ruchem przez policjanta jest skomplikowane dla kierowców? Czy znasz wszystkie sygnały dawane przez kierującego ruchem? Jak się ich nauczyć? Czy w testach na prawo jazdy są pytania z policjantem na skrzyżowaniu? Niewątpliwie przygotowując się do roli kierowcy musisz znać postawy osoby kierującej ruchem.

Co sygnalizuje postawa osoby kierującej ruchem?

Bez wątpienia postawy kierującego ruchem nie są skomplikowane ponieważ ich celem jest najprostsza komunikacja z kierowcą. W rezultacie mamy kilka podstawowych postaw, które stosuje np. policjant. W celu szczegółowego zapoznania się z postawami godny uwagi jest kurs internetowy ZdamyTo. Użytkownik kursu ma możliwość zobaczenia na grafikach, animacjach, a także filmach jakimi sygnałami posługuje się osoba kierująca ruchem. Wybierając odpowiedni rozdział można także wygodnie sprawdzić wszystkie pytania z egzaminu teoretycznego z tej tematyki.

Kiedy jechać, a kiedy się zatrzymać? Poznaj sygnały policjanta.

  1. Zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Policjant kierujący ruchem na skrzyżowaniu jest zwrócony przodem lub tyłem do pojazdów lub pieszych i ma wyciągnięte poziomo obie ręce. Sygnał „zastępujący” czerwone światło.
  2. Zmiana kierunku ruchu. Postawa z jedną podniesioną ręką to dla kierowców znak, że powinni zachować szczególną ostrożność – za chwilę nastąpi zmiana kierunku ruchu.
zmiana kierunku ruchu

3. Otwarcie ruchu. Jeżeli kierujący ruchem jest zwrócony bokiem do nadjeżdżających pojazdów, oznacza zezwolenie na wjazd na skrzyżowanie lub odcinek drogi za osobą kierującą ruchem.

4. Pozycja podstawowa kierującego ruchem. To linia barków wskazuje otwarty kierunek ruchu, ręce opuszczone wzdłuż tułowia, głowa wykonuje zwroty w lewo i w prawo, nogi w lekkim rozkroku.

5. Utrzymanie kierunku. Kierujący wykonuje gesty upewniające uczestników ruchu o utrzymaniu kierunku i przyspieszające przejazd pojazdów prawą ręką od wyprostowanego ramienia w kierunku nadjeżdżających pojazdów.

6. Zatrzymanie pojazdu nadjeżdżającego z lewej bądź z prawej strony. W celu zatrzymania pojazdu nadjeżdżającego z lewej strony kierujący ruchem wyciąga w bok lewą rękę zgiętą w łokciu. Podobnie do sytuacji z pojazdem z prawej strony, tu policjant wyciąga w bok prawą rękę.

Zatrzymanie pojazdu nadjeżdżającego z lewej bądź z prawej strony.

Czy postawy kierującego ruchem są zarezerwowane dla policjanta?

Oczywiście nie tylko policjant może kierować ruchem. Ze względu na różne sytuacje na drodze kierować ruchem mogą także: żołnierz żandarmerii wojskowej lub wojskowego organu porządkowego, funkcjonariusz straży granicznej; inspektor Inspekcji Transportu Drogowego; umundurowany inspektor kontroli skarbowej; strażnik miejski; pracownik kolejowy; osoba wykonująca roboty na drodze; kierujący autobusem szkolnym w miejscach postoju; ratownik górski; strażnik leśny lub funkcjonariusz Straży Parku; strażak podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej; funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu; pilot podczas wykonywania czynności związanych z pilotowaniem przejazdu pojazdu nienormatywnego.

Przykładowe pytania z teorii z policjantem. Czy są trudne?

Prawdopodobnie dobrze znasz dział z testów: „Sygnały świetlne, sygnały dawane przez kierującego ruchem„. Istotnie jest to jeden z działów, który budzi największe zainteresowanie wśród kursantów. Chociaż w tym dziale znajdziesz także banalne pytania o sytuacje na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną są tu także pytania z sygnałami wydawanymi przez policjantów. Przede wszystkim przyjrzyjmy się konkretnym pytaniom.

Niewątpliwie pytanie sprawdzają znajomość podstawowych sygnałów.

Czy widoczny sygnał dawany przez osobę uprawnioną oznacza, że za chwilę będzie Ci wolno wjechać na skrzyżowanie? TAK/NIE

Czy w tej sytuacji masz prawo wjechać na skrzyżowanie? TAK/NIE

Reasumując, po statystykach popełnianych błędów w testach widzimy iż pytania teoretycznie łatwe, dotyczące podstaw ruchu drogowego sprawiają wiele trudności. Ponieważ w testach ZdamyTo istnieje możliwość zobaczenia uzasadnienia odpowiedzi z pewnością łatwiej je zrozumieć i zapamiętać. Z pewnością spotkanie kierującego ruchem na drodze nie należy do codzienności, ale nie oznacza to iż kierowca może nie znać tego rodzaju sygnalizacji.