Jaka prędkość na autostradzie?

Ile można maksymalnie jechać na autostradzie? Jaka obowiązuje prędkość na autostradzie? Jakie są dopuszczalne prędkości na drogach w Polsce, a jakie w innych krajach Europy? Sprawdź wszystkie, aktualne obowiązujące prędkości dla różnych rodzajów pojazdów. Poprzednio pisaliśmy już o zmianach w dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym. Oczywiście ostatnie zmiany z czerwca 2021 nie dotyczą autostrad i dróg szybkiego ruchu. Dlatego warto spojrzeć na poniższą tabelę.

aktualne dozwolone prędkości w Polsce

Jakiej prędkości nie można przekroczyć na autostradzie?

Niewątpliwie samochody osobowe, motocykle i pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony mogą poruszać się z prędkością:

  1. Autostrada –140 km/h.
  2. Droga ekspresowa dwujezdniowa – 120 km/h.
  3. Droga ekspresowa jednojezdniowa – 100 km/h.

Czy istnieje minimalna prędkość na autostradzie?

Prawdopodobnie wiele osób uważa, że istotnie minimalna dopuszczalna prędkość na autostradzie. Pytania na ten temat zdarzają się od czasu do czasu na największej grupie na fb zrzeszającej kursantów . Takie wątpliwości pojawiają się ze względu na zapis definicji autostrady. Istotnie wg. niej autostrada to droga przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep.

Do wyjaśnienia jest fakt iż zapis ten nie oznacza, że każdy pojazd na autostradzie musi się poruszać szybciej niż 40 km/h w każdym momencie. Bezsprzecznie pojazd, który wjeżdża na taką drogę musi posiadać zdolność do rozwinięcia prędkości minimum 40 km/h. Nie ma więc minimalnej obowiązującej prędkości poruszania się na autostradzie.

Jakie są dozwolone limity prędkości w innych krajach EU?

Godne uwagi jest to, że Polska posiada jeden z najwyższych limitów dozwolonej prędkości na autostradach w UE. Oddzielny temat stanowią jedynie autostrady niemieckie gdzie jest brak ograniczeń (chociaż zalecana prędkość to 130 km/h).

Dla przykładu podajemy ograniczenia prędkości na autostradach dla samochodów osobowych wybranych krajów w Europie:

  • Austria: 130 km/ h
  • Belgia: 120 km/h
  • Hiszpania:120 km/h
  • Finlandia: 120 km/h
  • Grecja: 130 km/h
  • Szwecja 110-120 km/h
  • Włochy: 130 km/h

Ile można jechać poza obszarem zabudowanym?

Na zakończenie porównajmy jeszcze dopuszczalną prędkość autostradową z limitami na „zwykłych” drogach poza obszarem zabudowanym. Na drodze ekspresowej dwujezdniowej możemy pojechać maksymalnie 120 km/h, ale na jednojezdniowej już tylko 100 km/h. Następnie drodze dwujezdniowej o dwóch pasach w każdą stronę limit wynosi 100 km/h, a na drodze jednojezdniowej 90 km/h.