Czy można zmienić instruktora nauki jazdy?

Niewątpliwie instruktor nauki jazdy spełnią jedną z najważniejszych ról w Twojej drodze do zdobycia uprawnień. Jakie czynniki zdecydowały, że jesteś w danej szkole jazdy? Czy wybór instruktora zapadł po wnikliwym przyjrzeniu się ofercie szkoły, flocie aut, opinii innych kursantów, a może jedynie cenie? Z pewnością musisz wiedzieć, że Twoje determinacja, predyspozycje i talent do prowadzenia pojazdu to nie wszystko. Nieodpowiednio prowadzone szkolenie w rezultacie może zdecydowanie utrudnić Ci zdobycie umiejętności jazdy autem i zdanie egzaminu. Czy w trakcie kursu można zmienić instruktora nauki jazdy? Czy i kiedy można zmienić szkołę jazdy? Jakiego instruktora lepiej zmienić?

Kiedy zmienić instruktora nauki jazdy?

Jak w każdej grupie zawodowej także i wśród instruktorów znajdują się „czarne owce”. Podczas gdy Ty oczekujesz profesjonalnego szkolenia i przygotowania do egzaminu instruktor spędza większość czasu z nosem w smartfonie? Być może skraca godziny jazd czy załatwia prywatne sprawy? Przede wszystkim oceń jak sprawnie przebiega Twoja nauka. Niewątpliwie warto wiedzieć jak wygląda egzamin praktyczny i jakie czekają Cię podczas niego zadania. Jednak sam egzamin to nie wszystko, kurs powinien pozwolić Ci bezpiecznie, samodzielnie i zgodnie z przepisami poruszać się pojazdem. W jaki sposób uczysz się pokonać łuk na placu manewrowym? Z pewnością odliczanie pachołków nie przyda Ci się już w normalnej jeździe kiedy otrzymasz prawo jazdy.

Dobrze jest gdy instruktor wybiega poza schematy egzaminacyjne. Nie sztuką jest poruszanie się przez całe szkolenie jedynie po tzw. trasach egzaminacyjnych. Czy masz za sobą wizytę na drodze ekspresowej lub autostradzie? Czy nie jest Ci obcy manewr wyprzedzania? Wiesz jak zatankować pojazd?

Dobrego instruktora cechują zdolności pedagogiczne, cierpliwość, indywidualne podejście do każdego kursanta. Podczas gdy jedna osoba pojmie wiele manewrów już w trakcie pierwszych pięciu lekcji, ktoś inny potrzebuje na to samo dziesięć spotkań. Niestety w dalszym ciągu zdarzają się sytuację, które opisują kursanci na fejsbookowej grupie iż instruktor często, bezzasadnie podnosi głos i tworzy stresującą atmosferę w aucie. Dla wyjaśnienia: kursant także musi podchodzić rzetelnie do szkolenia i starać się nie wyprowadzać instruktora z równowagi.

Czy można zmienić instruktora nauki jazdy?

Tak, zdecydowanie masz prawo zmienić instruktora nauki jazdy. Przede wszystkim rozdzielmy dwie sprawy: zmiana instruktora w obrębie tej samej szkoły i zmiana szkoły jazdy. Załóżmy, że jesteś na kursie w OSK gdzie szkoli kilku instruktorów. Taka zmiana jest z pozoru łatwiejsza ponieważ nie wymaga załatwiania zbyt wielu formalności. Chociaż może okazać się, że szkoła nie ma akurat wolnych godzin z innymi instruktorami. Taka zmiana następuje po skierowaniu prośby do kierownika ośrodka.

Bez wątpienia ciut bardziej skomplikowana jest zmiana szkoły. Również masz do niej prawo. Żaden ośrodek szklenia nie może utrudniać kursantowi przejścia do innej szkoły. Jak zmienić szkołę w trakcie kursu? Możesz złożyć standardowe wypowiedzenie umowy o świadczenie usług. Pamiętaj o finansowym rozliczeniu ze szkołą i weryfikacji zaliczonych już godzin szkolenia.

Co ważne kierownik musi zwrócić Twój numer PKK. W celu zapisania się do innej szkoły będzie Tobie potrzebna uzupełniona, podkreślona po ostatniej wpisanej pozycji i podpisana przez kierownika OSK karta jazd.

Dobry instruktor i wykładowca to podstawa sukcesu na egzaminie.

Będąc świadomym iż kurs nauki jazdy to dziś spory wydatek dla młodej osoby podejdź do szkolenia na poważnie i tego samego wymagaj od instruktora. Zadawaj pytania, rozmawiaj, przyznawaj się do swoich słabości i mów co sprawa Tobie szczególną trudność. W wyniku tego łatwiej nawiążesz dobry kontakt z instruktorem, a on będzie wiedział na czym skupiać się podczas szkolenia. Reasumując pamiętaj, że zmiana instruktora czy szkoły nic nie pomoże, jeżeli jako kursant nie podejdziesz do szkolenia z odpowiednią motywacją i skupieniem. Nawet najlepszy instruktor nie zda egzaminu za Ciebie. Jeżeli podczas wykładów w swoim OSK przysypiasz lub nie możesz nic zrozumieć warto pojawiać się na spotkaniach live z instruktorem Grzegorzem Wójcikiem poprzez Pakiet Platynowy ZdamyTo.